Projektowanie terenów zielonych

Architektura krajobrazu kierunkiem na studiach

Praktycznie każda uczelnia techniczna lub przyrodnicza w naszym kraju posiada obecnie w swojej ofercie popularny w ostatnich latach kierunek jakim jest architektura krajobrazu.

Czym jest architektura krajobrazu?

Projektowanie terenów zielonychJest to kierunek najczęściej inżynierski, łączony w sobie wiedzę zakresu nauk przyrodniczych, artystycznych oraz socjologicznych, kształcący osoby, które w przyszłości będą odpowiedzialne za projektowanie i wykonywanie, a także późniejszą pielęgnację i opiekę nad terenami zielonymi, które widzimy na co dzień. W czasie 3,5-letnich studiów nabędziemy wiedzę z zakresu nauk rolniczych, przyrodniczych, technicznych i sztuk pięknych oraz nauczymy się wykorzystywać je w pracy zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Nauczymy się również jak planować zagospodarowanie terenu z zakresu architektury krajobrazu miejskiego, aby teren zielony w centrach miast nie składał się tylko na drzewa i ławki parkowe, ale również cieszył oko oraz był przestrzenią, w której odpocząć mogą dorośli wraz ze swoimi dziećmi na stawianych w pobliżu bezpiecznych placach zabaw. Ale architektura krajobrazu to nie tylko projektowanie terenów zielonych. Do zadań architekta należy również, opieka i pielęgnacja tego typu przestrzeni, ale również poszukiwanie sposobów na unikanie i minimalizowanie szkód powstających w krajobrazie, spowodowanych ingerencją człowieka oraz rekultywacja terenów już dotkniętych taką działalnością. Tak więc wydaje mi się, że jest to przyszłościowy zawód, w którym na brak zleceń możemy nie narzekać, a możliwe zarobki także wydają się całkiem ciekawe. Jeśli dołożysz do tego zaangażowanie i pasję to sukces w tej branży masz na wyciągnięcie reki.

Teraz przed tobą pozostaje decyzja. Jeśli jesteś świeżo upieczonym maturzystą, posiadasz zmysł estetyczny, a łono natury to twój drugi dom to warto się zastanowić czy czasami ten właśnie kierunek studiów nie będzie idealnym dla ciebie.