Badania prenatalne i zdrowie kobiety w ciąży

 

Ciąża to specyficzny czas w życiu kobiety. Podczas tych dziewięciu miesięcy musi ona dbać o siebie jeszcze bardziej niż zwykłe, odżywiać się jeszcze bardziej zdrowo i chodzić często do lekarzy, szczególnie do ginekologa, który prowadzi jej ciążę. Wszystko po to, żeby dziecko urodziło się zdrowe.

Badania prenatalne są potrzebne

diagnostyka preimplantacyjna zarodkówJednak poza takimi zabiegami przydatne są również badania prenatalne. Są to badania które przeprowadza się podczas ciąży, żeby sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija. Dzięki temu wiadomo jak się przygotować do porodu. Medycyna poszła do przodu i wiele wad rozwojowych, nawet tak poważnych jak choroby serca czy choroby neurologiczne, mogą być wyleczone jeszcze podczas trwania ciąży. Są to zabiegi skomplikowane i kosztowne, ale możliwe do wykonania. Potem stan kobiety jest monitorowany, ale dziecko ma wielkie szanse rozwijać się prawidłowo. Jeśli nie można wyleczyć maluszka od razu to można przygotować się do wdrożenia leczenia zaraz po porodzie. Można przygotować się na konsultacje lekarskie, mieć gotowe leki, inkubatory, czy salę operacyjną, by jak najszybciej zająć się bobasem. Badania prenatalne powinny być przede wszystkim przeprowadzane przez kobiety, które zaszły w ciążę późno (po trzydziestym piątym roku życia), czy też jeśli w rodzinie występują choroby dziedziczne, genetyczne. Wtedy wiadomo na co muszą się przygotować przyszli rodzice. Badania mogą być standardowe i nieinwazyjne, na przykład badanie USG. wykonuje się także testy genetyczne, badania krwi i inne, pozwalające wykryć choroby.

Badania prenatalne są bardzo ważnymi badaniami w trakcie trwania ciąży. Zdrowie maluszka jest najważniejsze, a im szybciej wykryje się wady rozwojowe i choroby tym szybciej można wdrożyć potrzebne leczenie.

Najnowsze informacje na ivita.eu