Kamera termowizyjna

Budowa kamery termowizyjnej

Kamery termowizyjne znajdują obecnie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Począwszy od wojska, straży pożarnej i innych służb mundurowych, którzy wykorzystują je np. w akcjach ratowniczych lub na polu walki, poprzez medycynę, diagnostykę maszyn i urządzeń w przemyśle, elektryce, a także w budownictwie przy ustalaniu izolacji cieplnej budynku oraz wyszukiwaniu słabszych elementów konstrukcji.

Zastosowanie kamer termowizyjnych

Kamera termowizyjnaNajzwyczajniejsze kamery termowizyjne składają się z takich elementów jak obiektyw wraz z przysłoną, wyświetlacz, detektor, przyciski sterujące, nośniki pamięci i pracuje pod kontrolą oprogramowania dokumentującego i analizującego wyniki pomiarów termicznych. Obiektyw służy do odebrania i skupienia promieniowania podczerwonego na detektorze gdzie przetwarzany jest na obraz termiczny. Termogram przekazywany jest z detektora w formie cyfrowej, na wbudowany w kamerze wyświetlacz LCD, który dodatkowo informuje nas o stanie baterii, dacie, godzinie i temperaturę badanego obiektu, obraz widzialnego światła oraz skalę barw. Z kolei detektor i układy elektroniczne przetwarzają promieniowanie podczerwone na inne wielkości fizyczne, które cyfrowo przetworzone wyświetlane są jako obrazy termiczne. Za pomocą przycisków sterujących możemy ustawić zakres temperatury, zakres i poziom termiczny, palety kolorów i stopień nałożenia obrazów. Zarejestrowane obrazy termiczne i powiązane z nimi dane zapisywane są na różnego rodzaju nośnikach pamięci, które dodatkowo w zależności od funkcji oferowanych przez urządzenie, mogą również zapisać notatki tekstowe lub głosowe, a także obraz zarejestrowany za pomocą wbudowanej kamery.

Jak widać termowizja daje nam olbrzymie możliwości, które są obecnie powszechnie dostępne dzięki wciąż spadającym cenom kamer termicznych, a jeśli nie stać nas na zakup własnego urządzenia to możemy skorzystać z usług firm, które dzięki termowizji na przykład pokażą nam słabe punkty izolacji cieplnej naszego domu.