Celownik myśliwski, a celownik sportowy

Czym są celowniki w strzelectwie każdy na pozór wie. Tak, niestety okazuje się, że wiedza ta jest pozorna. Jest wiele rodzajów strzelectwa, inaczej możemy traktować myśliwych, sportowców, a inaczej żołnierzy. Każdy z nich zna zapach prochu strzeleckiego, ma kontakt z bronią i celownikami. Czym się więc różni na przykład celownik wykorzystywany w sporcie, a celownik myśliwski?

Celownik nie jedno ma imię

celowniki myśliwskieSportowcy korzystający z broni regularnie, albo chociaż okazjonalnie posiadają celowniki przystosowane do strzelania w stojące, spokojne cele. Obiekty w które trafiają pozostają w bezruchu, ewentualnie ich ruch odbywa się po łatwo przewidywanym torze. Także materiał ich wykonania nie stwarza oporu dla broni, toteż stawia się na dokładność, a nie kaliber i moc. Celownik sportowy jest delikatniejszy, dokładniejszy i posiada mniejszą tolerancję na drgania. Jego regulacja jest również czasochłonna, gdyż liczy się precyzja strzału. Jak to jest więc z celownikiem myśliwskim? Celowniki myśliwskie tworzone są dla broni o większym kalibrze. Ich regulacja musi przebiegać szybko i sprawnie, ponieważ na polowaniu nie mamy czasu na zbędne ustawiania i poprawki. Ten rodzaj optyki jest też solidniejszy, przystosowany do celów ruchomych oraz trudnych warunków atmosferycznych. Nie wymagane jest nawet, aby były dokładne. Tolerancja celności to nawet kilka centymetrów. Zazwyczaj myśliwy celuje w konkretną część ciała zwierzęcia, a nie do tarczy.

Różnic jest wiele, a żeby dobrze je poznać trzeba się mocno wgłębić w tematykę strzelectwa. Czy traktowane jest jako część pracy, czy jako sport lub przedmiot samoobrony, posiada bardzo obszerne zagadnienia. Łatwo jest też wysuwać pochopne wnioski. Jedno jest pewne, sport ten uprawiać może każdy, nawet za cenę taniej wiatrówki, a frajda będzie nieoceniona.