http://www.modernline.info.pl/mala-architektura/stol-gravity

Cis – roślina z charakterem

Wśród wielu roślin ozdobnych, które zasługują na to, by znaleźć się w naszym ogrodzie, znajduje się cis. Jest to jedna z tych roślin iglastych, która doskonale sprawdzi się nawet w donicy – niezbędne są jednak odpowiednio duże donice, bowiem cis jest rośliną, która rośnie naprawdę szybko.

Czym się charakteryzuje i jakie ma wymagania? Cis to zimozielony krzew, który bez obaw o jego kondycję można poddawać formowaniu. Jeżeli nie będziemy go przycinać, dość szybko osiągnie wysokość nawet dwunastu metrów. Cis pospolity, czyli gatunek, który spotkać można w Polsce, wyróżnia się w

http://www.modernline.info.pl/mala-architektura/stol-gravity
Źródło: http://www.modernline.info.pl/produkt/stol-gravity/

początkowym okresie rozwoju stożkową koroną, która wraz z upływem lat się rozwichrza. U starych okazów wierzchołków można dostrzec nawet kilka. Cis doskonale rośnie nawet na przeciętnej glebie. Wystarczy mu również niewielka ilość światła słonecznego. Nie toleruje jednak upałów i długotrwałej suszy. Najlepszy dla niego klimat panuje na Wyspach Brytyjskich – w powietrzu nie brakuje tutaj wilgoci przez cały rok. Z uwagi na gęsty i zwięzły system korzeniowy cis można przesadzać nawet wtedy, kiedy jest już naprawdę dużą rośliną. Trzeba jednak pamiętać, aby wykopać go z odpowiednio dużą bryłą ziemi. Jest to roślina, która w doskonałej kondycji może żyć nawet dwa tysiące lat. Roślina wytwarza owoce, które bardzo chętnie zjadane są przez ptaki. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie pozostałe części rośliny są silnie trujące. To właśnie z tego powodu przez wieku postrzegana ona była jako roślina demoniczna i zarastająca podziemia Hadesu.