Co jest ważne przy budowie basenu?

Posiadanie własnego basenu kąpielowego jest marzeniem wielu osób. Basen wiąże się przede wszystkim z pewnym luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko majętne osoby. Obecnie jednak sytuacja znacznie się zmieniła i basen kąpielowy nie jest tak rzadko spotykany jak kilka lat temu. 

Kiedy wymagane jest zaświadczenie na budowę basenu? 

budowa basenów kąpielowychBudowa basenu wiąże się przede wszystkim z wybraniem odpowiedniego miejsca. Najczęściej potrzebna jest do tego odpowiednia duża powierzchnia, a więc takie baseny są budowane zazwyczaj przy domach jednorodzinnych. Należy mieć na uwadze, że budowa basenów kąpielowych może wiązać się z posiadaniem zezwolenia na budowę, choć będzie ono koniecznie tylko w sytuacji, gdy powierzchnia basenu przekroczy 30m2. Przy planach budowy mniejszego basenu wystarczy jedynie powiadomić o takim przedsięwzięciu i odczekać 30 dni. Warto również stawiać baseny w miejscach, gdzie promienie słoneczne są obecne przez prawie cały czas, ponieważ w ten sposób woda mimowolnie się ogrzewa przez słońce. Wśród basenów wyróżnia się takie niecki basenowe jak: marmurowe, betonowe czy drewniane. Warto wspomnieć o tym, że najbardziej trwała będzie niecka betonowa. Jest ona odporna na działanie negatywnych skutków warunków atmosferycznych, jednakże z jej budową wiąże się wysoki koszt. Niecka drewniana jest natomiast ekologiczna, a wykorzystane do jej budowy drewno dobrze utrzymuje ciepło wody. Sam kształt niecki basenowej jest uzależniony jedynie od wymagań klienta, ponieważ może ona przyjąć kształt prostokąta lub wielokąta,  a nawet okręgu. Warto zaopatrzyć się również w podstawowe akcesoria do basenu takie jak np. dmuchane atrakcje lub wszelkie preparaty mające na celu oczyszczanie basenowej wody. 

Budowa basenu jest tak naprawdę zależna jedynie od tego, ile dana osoba jest w stanie wydać pieniędzy i czy ma do tego odpowiednie warunki. Nie warto inwestować w basen, który będzie zbyt mały, żeby faktycznie móc z niego korzystać lub kiedy może zaistnieć sytuacja, w której basen generuje dodatkowe koszty np. te dotyczące ogrzewania wody.