Czy odblaskowe elementy są naprawdę potrzebne?

Ustawa, która nałożyła na pieszych obowiązek zakładania odblaskowego elementu, gdy znajdują się oni w terenie niezabudowanym, wzbudziła niemałe kontrowersje. Jednakże, taki krok jest absolutnie niezbędny, aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Ten jeden mały element, może znacznie wpłynąć na to ile ludzi traci życie na drogach.

Odblaskowe akcesoria zwiększają ochronę pieszego

odblaski białeKażdego roku, około szesnaście tysięcy pieszych ulega wypadkom na drogach. Co ósmy z nich, na tych drogach zostaje i umiera. Jesteśmy krajem, z najwyższym wskaźnikiem śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych. W związku z tym, jakiś czas temu rząd wprowadził obowiązek posiadania odblaskowych elementów na wierzchniej odzieży, kiedy znajdujemy się po zmroku w terenie niezabudowanym. Wzbudziło to kontrowersje, ponieważ wiele ludzi uważa, że skoro oni są w stanie dostrzec samochód z daleka, to ten mechanizm działa tak samo w drugą stronę. Niestety, nic bardziej mylnego. Po zmroku, kierowcy głownie widzą światła samochodów jadących z naprzeciwka, oraz poziome linie na ulicy. Pieszego, zazwyczaj są w stanie dostrzec dopiero z odległości około 20 metrów. W wielu przypadkach, jest to za mało na jakikolwiek manewr. Odblaski białe mogą zwiększyć ten dystans nawet do 150 metrów, czyli 7.5 raza! Niemalże w każdym, potencjalnie niebezpiecznym przypadku pozwala to na uniknięcie kolizji z pieszym, lub zminimalizowanie obrażeń. 

Im wcześniej kierowca jest w stanie dostrzec pieszego, znajdującego się w pobliżu drogi, tym bardziej zwiększa się jego koncentracja. Jest to nieoceniona wartość, gdy istnieje ryzyko wypadku na drodze lub innej, niebezpiecznej sytuacji. Dzięki odblaskom, światło samochodu odbija się od pieszego zwiększając jego widoczność i znacząco poprawiając jego bezpieczeństwo.