Czy opłaca się założyć panele słoneczne?

Każdego roku coraz więcej osób dowiaduje się o darmowej energii słonecznej. Za kilka lat w Polsce będzie moda na to, aby na każdym dachu były szklane płyty, które ściągają energię słoneczną. Dla wielu osób, które już mają zamontowane solary, przynoszą bardzo duże oszczędności i w tym krótkim artykule wyjaśnijmy sobie, czy opłaca się je zamontować.

Czy panele słoneczne naprawdę przynoszą oszczędności?

panele słoneczne cenaCoraz bardziej przykładamy uwagę do tego, aby być ekologicznym i wpływać własną rolę społeczną na rozwój środowiska. Korzystając z energii słonecznej nie musimy pobierać jej z naturalnych surowców. W ten sposób całe środowisko jest mniej zużywane, a my czerpiemy energię z tego co jest za darmo. Żeby jednak zamówić kolektory słoneczne potrzebujemy dość dużego domu, na którym zamontujemy kilka z nich. Wtedy energia pobierana ze słońca spokojnie wystarczy nam nawet na kilka miesięcy. Panele słoneczne cena to około 10000 zł, a koszt montażu wyniesie nas jakieś 800 zł za pracownika. Musimy także dowiedzieć się, czy jest to dla nas opłacalne i ile aktualnie wydajemy na podgrzewanie na przykład wody. Średni koszt ogrzewania wody w 4-osobowej rodzinie wynosi około 1000 zł rocznie, więc inwestycja w solary zwróci nam się już w przeciągu 10 lat, a później będziemy mieli tylko same korzyści i oszczędności. Niestety w Polsce lato trwa dość krótko i cała energia jaką pobierzemy może nie wystarczyć na zapotrzebowanie, jakie jest jesienią i zimą, dlatego być może będziemy musieli dodatkowo ogrzewać wodę czy całe mieszkanie w sposób tradycyjny.

Panele słoneczne muszą być także co roku przeglądane przez fachowca, który będzie pobierał za to około 100 zł. Jednak jest to i tak kwota, która w ciągu kilkunastu lat nie będzie zauważalna i szybko nam się zwróci. Solary są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają własne domy i szukają oszczędności.