Czym jest taśma teflonowa?

 

Taśma teflonowa służy do uszczelniania złączy rur i połączeń gwintowych cylindrycznych. Ma zastosowanie głównie w branżach: hydraulicznej oraz gazowniczej. Ten innowacyjny wynalazek wyparł nici teflonowe, specjalistyczne kleje i pakuły.

Fenomen taśmy teflonowej

taśma teflonowaNa rynku istnieją taśmy teflonowe z klejem, jak i samoprzylepne. Jak sama nazwa wskazuje, budulcem taśmy jest teflon, czyli sztuczny polimer fluorowy o białym kolorze. Hydraulicy, instalatorzy oraz gazownicy z pewnością wiedzą czym jest taśma teflonowa. Używają jej głównie specjaliści, ale nie tylko oni. Ten wynalazek świetnie sprawdza się w domowych warunkach. Na rynku dostępne są taśmy z teflonu mające formę szpulek. Szpulki mają różną gęstość, szerokość oraz grubość. Temperatura pracy taśmy to najczęściej od około 200 do około 260 stopni Celsjusza. Taśma może pracować w różnych temperaturach – bardzo wysokich i bardzo niskich. Jej właściwości nie ulegają przy tym żadnej zmianie. Jest bardzo wytrzymała. Jej wyjątkową cechą jest wysoka odporność na substancje chemiczne i uszkodzenia. Będąc w reakcji z wodą, taśma teflonowa nie zmienia jej smaku. Inną ważną cechą jest to, że taśma ta nie puchnie po nasiąknięciu wody. W razie cofania się złączki w gwincie powstają przecieki. Dzieje się tak głównie, gdy dochodzi do połączenia kolana stabilizacyjnego oraz krzywki do baterii. Taśmy o wysokim wskaźniku gęstości znajdują zastosowanie w procesie uszczelniania instalacji gazowych. Taśmy teflonowe charakteryzujące się mniejszą gęstością wykorzystuje się w instalacjach zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania. Każdy dobry hydraulik wie, że przed użyciem taśmy do uszczelniania rur stalowych trzeba oczyścić gwint z zanieczyszczeń mechanicznych oraz piasku.

Jak widać, taśma teflonowa ma szerokie zastosowanie. W doskonały sposób służy przedstawicielom branż:hydraulicznej oraz gazowniczej. Wykorzystuje się ją również w warunkach domowych. Dzięki niej nici teflonowe, pakuły kleje oraz specjalistyczne przeszły do lamusa. Wynalazek taśm teflonowych to prawdziwy to strzał w dziesiątkę.