Czym jest żeliwo ?

 

Od wielu lat poszukiwano odpowiedniego, czyli trwałego, a jednocześnie taniego materiału, z którego można wyprodukować dobry kominek. Warto zdefiniować dobry kominek jako taki, który wytrzyma próbę czasu i zachowa swój pierwotny wygląd po upływie pewnego czasu.

Czy żeliwo jest dobrym materiałem do produkcji kominków ?

żeliwne kominki narożnePrzyjęło się, że najlepsze kominki wykonuje się z żeliwa. Niestety nie każdy wie czym jest ten materiał konstrukcyjny. Otóż żeliwo to stop żelaza z węglem o określonej jego procentowej zawartości w tym roztworze stałym. Nowością na rynku są żeliwne kominki narożne, które nie dość, że wyglądają bardzo designersko, to jeszcze wypełniają niezagospodarowane kąty w mieszkaniach. Ładny kominek z pewnością przyciąga uwagę i budzi podziw wśród odwiedzających nas gości. Jednak kominka nie buduje się dla gości, a głównie dla siebie. Kominek dodaje charakteru wnętrzu naszego mieszkania. W wielu przypadkach podnosi również nasze samopoczucie po całym dniu pracy, gdy to możemy się przy jego blasku zrelaksować w salonie, bo tam najczęściej się go instaluje. Wybór miejsca na kominek nie jest w cale oczywisty, gdyż musi on być postawiony w bezpośrednim towarzystwie komina. Należy w takiej sytuacji wyprowadzić odpowiednie przyłącze z naszego kominka tak, aby można było bez problemu odprowadzać produkty spalania do atmosfery. Równie istotna jest również drożność owego komina, bowiem w przeciwnym wypadku dym będzie wypełniał pomieszczenia naszego mieszkania.

Wynalezienie żeliwa było przełomowym wydarzeniem w produkcji kominków. Posiada ono bardzo dobre właściwości odlewnicze, dzięki czemu możliwe jest odlanie nawet bardzo wymyślnych kształtów. Kominki wykonane z żeliwa można również w miarę dowolnie zdobić w procesie kucia ręcznego.