skup akumulatorów

Czym są akumulatory kwasowo-ołowiowe?

Wielu z nas korzysta z przeróżnych rodzajów akumulatorów i bardzo często nawet o tym nie wie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Ich wynalazcą był francuski fizyk Gaston Planté. Tego typu akumulatory zbudowane są z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu (IV) oraz wodnego kwasu siarkowego. Są to akumulatory, które posiadają szereg wad a mimo to są bardzo popularne i używane szczególnie w przypadku samochodów oraz pojazdów elektrycznych.

Wrocławskie skupy zużytych akumulatorów

skup akumulatorówAkumulatory kwasowo-ołowiowe znalazły również zastosowanie w awaryjnych systemach oświetleniowych. Tego typu akumulatory są bardzo wrażliwe na głębokie rozładowanie. Kiedy dojdzie do całkowitego rozładowania to obie elektrody przekształcają się w stały siarczan ołowiu. Jest to oczywiście proces odwracalny, jednakże, jeśli akumulator jest przez dłuższy czas rozładowany to siarczan ołowiu przechodzi w stan krystaliczny. W tym stanie jest on izolatorem elektryczności i powoduje spadek pojemności akumulatora. W przypadku uszkodzenia lub całkowitego zasiarczenia pozostanie nam tylko skup zużytych akumulatorów Wrocław. Skup akumulatorów zajmuje się przyjmowaniem uszkodzonych, nie nadających się do użytku akumulatorów. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych występują akumulatory zarówno obsługowe (co jakiś czas dolewamy wodę) oraz bezobsługowe i żelowe. Akumulatory kwasowo-ołowiowe dzielimy na kilka rodzajów. Są to zarówno akumulatory rozruchowe jak i do głębokich rozładowań oraz baterie stacjonarne.

Najpopularniejsze są oczywiście rozruchowe. Występują z napięciami 6V – używane w motocyklach, 12V – używane w samochodach osobowych oraz 24V – używane w samochodach ciężarowych. Jak widać temat akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest bardzo ciekawy i warto wiedzieć o nich choć trochę. Są one bardzo powszechnie i towarzyszą nam każdego dnia dlatego ich prawidłowa obsługa jest taka ważna.