Dachy płaskie pokryte styropianem

Dachy jako najważniejsze elementy każdego budynku powinny być wykonane z głową. Dotyczy to każdego rodzaju dachu jednak wydaje się, że jednak większą wagę do detali należy przyłożyć przy wykonaniu dachów płaskich. Tam w końcu woda nie odchodzi od razu, tylko zostaje na takim dachu dłużej, więc wszelkie niedoskonałości mogą doprowadzić do przecieków.

W narożniki dachu płaskiego poleca się klin styropianowy

polecane kliny styropianoweDach płaski ma z reguły dość prosta konstrukcję. Najpopularniejszą jej odmianą jest stropodach, w izolacją cieplną ze styropiany. W takim przypadku na dach budynku układa się warstwy styropianu, które następnie zwieńcza się styropap, na którą układana jest papa bitumiczna. Nie brzmi to jakoś zbytnio skomplikowanie, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Z uwagi na to, że z takiego dachu woda nie spływa natychmiast do rynien, tylko ścieka powoli do najniższych punktów odbioru, to trzeba zadbać o to aby woda nigdzie na dłużej się nie zatrzymywała. Pomaga oczywiście zastosowanie odpowiednich spadków, jednak są takie miejsca jak narożniki, gdzie ciężko jest i tak to zrealizować. W takich właśnie miejscach są polecane kliny styropianowe które tworzą przeciwny spadek w tym miejscu. Taka konstrukcja sprawia, że woda nie zatrzymuje się w narożniku, a dzięki temu spływa dalej wraz ze spadkiem. Błędem w sztuce jest nie zastosowanie takiego narożnika. Jako narożnik wykorzystuje się najczęściej gotowe kształtki ze styropianu.

Poza samymi spadkami liczą się także detale w wykonaniu dachu płaskiego. Właśnie takie dodatkowe kształtki, odpowiednie zgrzanie papy, czy też obróbka detali przy kominie wpływa na późniejszą eksploatacje dachu. Gdy tylko popełni się jakieś błędy lub coś zaniedba to natychmiast ujawnia się to podczas ulewnych deszczów w formie przecieku dachu.