Do czego służy ścianka szczelna?

Najbardziej powszechną metodą zabezpieczania wykopów podczas robót budowlanych jest osadzenie w gruncie tak zwanych ścianek szczelnych. Skutecznie ograniczają one wszelkie utrudnienia, jakie powodować mogą różnego rodzaju czynniki środowiskowe.

Zastosowanie ścianek szczelnych

ścianki szczelneElementarną częścią prac budowlanych jest zapewnienie odpowiednich warunków do pracy, przygotowanie terenu pod stawianą konstrukcje i ustabilizowanie jej. Podczas wykopów ścianki szczelne pozwalają zabezpieczyć teren budowy przed osunięciem się gruntu i zasypaniem. Doskonale tamują napierające wody zarówno powierzchniowe, jak i gruntowe. W zależności od potrzeb projektu, a także charakterystyki środowiska pracy stosuje się różne rodzaje ścianek. Najbardziej popularne są ścianki stalowe, ponieważ gwarantują wystarczającą szczelność dla znacznej większości prac budowlanych, ponadto są wytrzymałe i łatwo dostosować ich kształt na przykład w razie potrzeby wygięcia ścianki w łuk. Pogrążanie elementów ścianek szczelnych najczęściej odbywa się przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych urządzeń emitujących drgania. Ścianki szczelne zazwyczaj stanowią jedynie tymczasową obudowę wykopów, ale czasami stanowić mogą również elementy zawarte w projekcie. Wyróżniamy kilka rodzajów ścianek. Najbardziej popularne i wszechstronne są ścianki stalowe. Istnieją również ścianki wykonane z betonu, które doskonale wytrzymują obciążenia pionowe, lecz nie mogą być użyte wielokrotnie, dlatego zazwyczaj stosowane są jako część konstrukcji docelowej. Nieco rzadziej używane są ścianki drewniane, które zapewniają najlepszą szczelność, jednak charakteryzują się mniejszą trwałością od pozostałych rodzajów ścianek.

Stosowanie stalowych ścianek szczelnych jest niezbędną praktyką w bardzo wielu gałęziach budownictwa. Są one łatwe w składowaniu i transporcie. Wysokiej jakości materiały i nowoczesne rozwiązania technologiczne czynią z nich bardzo trwałe elementy konstrukcyjne wielokrotnego użytku.