Dobrej jakości mata szkółkarska

Założenie własnej plantacji warzyw nie jest proste. Trzeba zadbać o odpowiednią glebę, regularne podlewanie, a także o nawożenie. Warto przy zakładaniu upraw kupić też odpowiednie akcesoria, dzięki którym można zapobiec wielu problemom z uprawami. A przy tym nie trzeba wcale wydawać na nie wielkiej fortuny.

Mata wygłuszająca chwasty

mata szkółkarskaNa pewno warto inwestować w nowoczesne systemy nawadniania, opryskiwacze, czy narzędzia ogrodnicze. Ale równie niezbędna wydaje się mata szkółkarska. Jest to rodzaj folii który kładzie się bezpośrednio na glebie. Taka mata doskonale wygłusza chwasty, nie daje im wyrosnąć. Przez to nie trzeba się martwić o pielenie całej plantacji, a do tego ma się pewnośc, że chwasty nie uszkodzą naszych warzyw. Jednak to nie wszystko. Czarna folia ,,przyciąga” światło słoneczne i sprawia, że gleba się nagrzewa. W ten sposób stwarza się dobre warunki do wzrostu rośliny. Gleba jest ,,ciepła”, a jak wiadomo przymrozki czy po prostu chłodna aura szkodzi zwykle roślinom. Mata przepuszcza jednak powietrze i wodę, nie ma zatem obaw, że rosliny nie będą dostatecznie nawodnione. Nawet przy dużych opadach nie będą tworzyły się kałuże na macie, woda będzie przez nią przesiąkać. Warto zaznaczyć, że maty zwykle można kupić z otworami lub bez. Gotowe otwory są idealne dla osób, które hodują sałatę, kapustę, truskawki, czy inne warzywa o małej wielkości, które nie rosną pod ziemią jak ziemniaki i nie rosną wysoko w górę, jak pomidory. Wtedy sadzonki wkłada sę tam gdzie otwór i gotowe.

Folia bez otworów sprawdzi się tam, gdzie na jednej plantacji można zobaczyć wiele gatunków warzyw. Na przykład pomidory czy papryka potrzebują małego otworka na łodygę, z kolei dynia potrzebuje dużego otworka, bo bardzo się rozrasta. W każdym razie mata jest niezbędna.