prąd

Droga prądu z elektrowni do domu

Niewiele osób zastanawia się, w jaki sposób dostarczany jest do naszych domów prąd. Czy potrafilibyśmy w ogóle zdefiniować, czym jest prąd? Zacznijmy więc od tego, że prądem jest uporządkowany przepływ ładunków elektrycznych. Dlaczego jednak sieć energetyczna wygląda tak, a nie inaczej? Dlaczego tak często widzi się stacje transformatorowe? Na jakiej zasadzie one działają i z czego się składają?

prądOdpowiedzi na pytania dotyczące działania sieci energetycznej nie będą zaskoczeniem dla kogoś, kto uważał na lekcjach fizyki. Na samym początku dokonajmy spostrzeżenia, że odległość, jaka dzieli elektrownie od klientów może być bardzo duża. Wiemy także, że ze względu na opór własny przewodu, jakim prąd jest przesyłany, transmisja prądu o wysokim natężeniu nie jest najlepszym pomysłem, gdyż wspomniana rezystancja spowoduje znaczne obniżenie tej wartości. Jeżeli nie domyślamy się jeszcze, jak działają stacje transformatorowe to nie tyle nie uważaliśmy na lekcjach fizyki, co po prostu byliśmy na nich nieobecni. Na stację transformatorową składają się rozdzielnice średniego napięcia lub rozdzielnice niskiego napięcia i transformator, którego zadaniem jest uzyskanie odpowiedniego napięcia i natężenia poprzez zastosowanie odpowiedniego stosunku liczby zwojów. Rozdzielnice średniego napięcia działają w ten sposób, że wejście o określonym napięciu rozdzielają na wiele wyjść o tej samej wartości napięcia.

Czy odkryliśmy zatem przypadkowo perpetuum mobile? Ależ skąd! Kto tak sądzi, chyba w ogóle nie bywał w szkole, skoro nie wiem, że suma energii w odizolowanym układzie jest stała. Nie można zatem uzyskać jej więcej, niż się jej dostarczyło. Stacje transformatorowe zawierają także pulpity sterownicze, które umożliwiają odcięcie niewielkiej sieci od źródła napięcia, dzięki czemu bezpiecznie można przeprowadzać prace konserwatorskie.
Zrozumienie podstawowych zasad fizyki ułatwia zapoznanie się z zasadami działania sieci energetycznej. Wiemy już, z czego składają się stacje transformatorowe i dlaczego umieszcza się w nich pulpity sterownicze. Kto wie, czy zdobycie tej wiedzy nie stanie pierwszym krokiem do zostania ekspertem branży energetycznej.