drukarka 3d

Drukarka 3d jaki materiał wybrać?

Posiadacie drukarkę 3d, lub chcecie ją nabyć w najbliższym czasie? Nie wiecie jaki materiał kupić, aby wasz druk 3d sprostał oczekiwaniom? 

Jaki materiał wybrać do drukarki 3d?

drukarka 3dWydruki 3d mają różną formę zastosowań, od zabawek aż po przemysł i medycynę, zależnie od potrzeb wykorzystuje się różne materiały do drukowania.Jednym z nich i najbardziej popularnym jest tak zwany ABS, brzmi tylko dziwnie, ale znacie go na codzień. Jest to substancja dobrze znosząca różne chemikalia, stosowana jest w samochodach i zabawkach takich jak klocki lego. Jest elastyczny i to właśnie ta cecha sprawia, ze świetnie nadaje się do drukarek 3d. Kolejnym materiałem, którego używa się do drukowania przestrzennego jest SmartABS jest to udoskonalona wersja jego poprzednika. Drukowanie 3d wymaga wysokiej temperatury w dyszy podczas pracy, ponieważ jakoś materiał musi się zmiękczyć, Poprzednik tego materiału kurczył się pod wpływem zmian temperatur, ten natomiast nie. Nasteonym materiałem, którego używa się do produkcji figur przestrzennych jest PLA. Jest to materiał ekologiczny, który powstaje z kukurydzy i buraków cukrowych dzięki czemu przy topieniu wytwarza słodki charakterystyczny zapach. Idealnie sprawdza się dla amatorów i osób niedoświadczonych, dzieki niemu można tworzyć małe i nieskomplikowane figury. Materiał nazywany jest równiez filamentem. PLA 45 – odmiana filamentu PLA, który twardnieje w stosunkowo niskiej temepraturze -45 stopni.

Kolejną jego odmianą jest PLA 90, który charakteryzuje się dużą odpornoscią na ciepło, jest o wiele twardszy od pierwowzoru i wytrzymuje temepratury nawet do 100 stopni. Jest ich oczywiscie o wiele więcej, jednak na tym zakończę opisywanie podstawowych materiałów.