Gdzie można zbadać kleszcza?

 

Kleszcze to powszechnie znane pasożyty, które przenoszą wiele groźnych chorób, między innymi boreliozę. Zwykle pojawiają się wczesnym latem. ich obecność jest zauważalna również jesienią. Kleszcze mogą nas dopaść w lesie lub na łące. Dlatego też powinniśmy odpowiednio się zabezpieczyć przed tymi insektami.

Profesjonalne laboratoria zajmujące się badaniem kleszczy

kleszcz badanieKleszcze są dosyć powszechne w naszej strefie klimatycznej. Te pajęczaki występują w wielu różnych odmianach. Pasożytują zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach. Na kleszcze powinniśmy szczególnie uważać w okresie wiosenno-letnim. W czerwcu jest ich zdecydowanie najwięcej. Przed wyjściem do lasu oraz nad jezioro i łąkę powinniśmy ubrać długi rękaw i pełne buty. W ten sposób znacząco zmniejszymy potencjalne ryzyko. Warto podkreślić z całą mocą, że kleszcze mogą potencjalnie przenosić wile groźnych chorób. Jedną z nich jest chociażby borelioza, która powoduje zapalenie mózgu i prowadzi do innych groźnych powikłań. Co zatem zrobić, kiedy zauważymy, że w naszej skórze jest kleszcz Badanie w specjalistycznym laboratorium wydaje się dobrym rozwiązaniem. Specjaliści zbadają martwego kleszcza na obecność boreliozy i innych poważnych chorób. Najpierw jednak trzeba takiego kleszcza wyciągnąć. W tym celu należy użyć pęsety lub szczypczyków. najlepiej chwycić kleszcza za głowę i zdecydowanym ruchem przekręcić. Jeżeli w ciele zostanie głowa kleszcza, grozi to niechybnie zakażeniem całego organizmu.

Warto podkreślić, że niektóre laboratoria zajmują się badaniem kleszczy na obecność boreliozy i innych chorób. Jeżeli wyjęliśmy martwego kleszcza, warto go dostarczyć do specjalistycznej placówki zajmującej się badaniami pasożytów i insektów pod kątem występowania groźnych chorób.