destylator

Historia wina

W powszechnej opinii stworzenie wina przypisuje się starożytnym Rzymianom. Jednak jak dowodzą badania pierwsze wina powstały na Kaukazie. Dopiero w późniejszym okresie dotarło do starożytnej Grecji i Rzymu. Dopiero wtedy napój ten został rozpowszechniony na resztę starożytnego świata. Obecnie wino można spotkać niemal w każdym regionie świata.

Aparatura do fermentacji – destylator

destylatorSam wyraz wino pochodzi od języka łacińskiego, bo po prostu ten płyn Rzymianie nazwali kiedyś Vinum. Jednak nie do końca jest to jedyne źródło ponieważ gruzińska wersja gdzie wino jest też popularne pochodzi od gvinoDo produkcji tego trunku wykorzystywane są obecnie nowoczesne aparatury, które swoje zastosowanie mają również w laboratoriach badawczych taki jak destylator. Wino zawsze było elementem diety, prawdopodobnie wpływ na to miało to że jako jedyny alkohol do jego produkcji wykorzystywane były drożdże. Oczywiście nikt nie pił go w czystej postaci tylko zawsze mieszane było z wodą od proporcji 1:4 do pół na pół. Wino wtedy pili wszyscy Ci których było na to stać. Duchowni, późniejsi święci. W Polsce wtedy sprowadzano wino z Węgier, które nazywane były Madziarami i innymi nazwami, które w owych czasach było tak samo popularne jak Greckie. Jak przyrządzano wino? Tak jak dzisiaj. Owoce zalewamy spirytusem oraz wódką i odstawiamy na kilka dni.

Niestety kiedyś było trzeba ręcznie oddzielać ponieważ nie było sprzętu takiego jak dziś. Jednak wtedy wino było zdrowsze bo składniki również. Jednak nie oszukujmy się i wtedy i dzisiaj ludzie lubili wypić