Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne i wielka elektrownia na pustyni

Wiele osób w dzisiejszych czasach zaczyna wierzyć, że w przyszłości ekologiczne formy pozyskiwania energii elektrycznej zdominują światowy rynek. Nikt nie jest bowiem chyba zadowolony z tego, że do atmosfery wydziela się tyle szkodliwych gazów, które zatruwają nasze ulice i domy.

Instalacje fotowoltaiczne dobrym sposobem

Instalacje fotowoltaiczneKażdy chciałby żyć w zgodzie z naturą, jeżeli to byłoby opłacalne.Najwięksi optymiści wierzą, ze to właśnie instalacje fotowoltaiczne staną się głównym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej. Wykluczą oni kompletnie z tego równania elektrownie wiatrowe, wodne, czy nawet geotermalne pompy ciepła. Jest tak, ponieważ wierzą oni w pewien plan, który jednak jest niezwykle trudny do zrealizowania. Niektórzy zachwycają się bowiem pomysłem, który zakłada utworzenie wielkiej elektrowni słonecznej na środku pustyni. Wiadomo, że w tym miejscu promienie słoneczne maja największą energię, którą można pozyskać. Sprawia to więc, że baterie słoneczne stają się bardzo efektywne. Różne wyliczenia zakładają, że elektrownia wielkości średniego miasta mogłaby zasilać całe państwa, więc jest to bardzo opłacalne. Pozwoliłoby to na zniwelowanie kompletnie problemu zanieczyszczenia środowiska przez gazy cieplarniane. Oczywiste jest jednak, że ten plan ma niezwykle mała szanse powodzenia.

Taka inwestycja byłaby bowiem ogromna i przekracza możliwości większości krajów dzisiejszego świata. Poza tym uzależnienie się od dostaw energetycznych z jednego miejsca byłoby bardzo nierozważne pod względem politycznym. Mogłoby się ono bowiem stać celem ataków terrorystycznych. Ich zniszczenie oznaczałoby wielkie straty.