Jak korzystać z mis tybetańskich?

Misy tybetańskie, jak sama nazwa wskazuje, spopularyzowane zostały w Tybecie. Jednak jak głoszą legendy, przybyły one z Indii w tym samym czasie, kiedy dotarł tam również buddyzm. Podobnie jak gongi, misy dźwiękowe są instrumentem służącym do odprawiania rytuałów i medytacji. Może wydawać się, że korzystanie z mis nie należy do najtrudniejszych – nic bardziej mylnego.

Jak przygotować się do sesji z misą tybetańską?

gongi i misy tybetańskiePrzed rozpoczęciem sesji, warto zaznajomić się, w jakim celu dawniej mnisi korzystali z takich mis. Naczynie przeznaczone jest dla osób, które potrafią wyobrazić sobie dobroć i miłość, która znajduje się w misy i którą chcą podzielić się z całym światem. Będąc gotowym, należy wygodnie i swobodnie usiąść, czując każdą część swojego ciała. Utrzymując przez chwilę instrument w dłoniach, czując jego ciężar, powinno uspokoić się oddech i wyobrazić sobie, że znajdująca się w misie dobroć wypływa na zewnątrz. Uznawszy, że jest się gotowym, należy sięgnąć po drewniany wałek i przesuwać go po krawędzi naczynia. Przyciskając wałek do instrumentu i zwiększając szybkość poruszania, dźwięk będzie silniejszy. W przypadku pojawienia się nieczystości należy zwolnić ruch dłonią, ponownie uspokoić oddech i dopasować do niego tempo, z jakim porusza się wałkiem po krawędzi. Jakość dźwięku zależy od sposobu trzymania pałeczki. Powinna ona leżeć swobodnie – między palcami lub objęta całą dłonią. Regularne uderzanie w misę ma na celu zachować świadomość. Gongi i misy tybetańskie wymagają wprawy, dlatego samodzielna nauka może być problematyczna.

Jeżeli nauka korzystania z instrumentu nie przynosi rezultatów, warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej. Jest wiele kursów organizowanych dla osób chcących prowadzić terapie za pomocą gongów lub mis tybetańskich. Dzięki opinii ekspertów można dobrać odpowiedni dla siebie instrument.