Jak pomóc w przypadku kolki?

Chyba dla każdego rodzica najgorszą rzeczą jest płacz noworodka, którego nie sposób uspokoić. Czuje się wtedy złość, bezradność i lęk. To wybuchowa mieszanka, ale warto wtedy zachować zimną krew i na zimno ocenić sytuację.

Kiedy noworodkom dokuczają kolki?

co na kolkę dla noworodkaBycie rodzicem niesie ze sobą wiele radości, ale też obaw, przeważnie o zdrowie malucha. Noworodki i niemowlęta nie potrafią się komunikować w zrozumiały sposób, gdyż jedyne co potrafią, to płakać. W ten sposób informują rodziców o wszystkich swoich potrzebach, czyli kiedy są głodne, spragnione bliskości mamy, coś je boli czy potrzebują uwagi. Jednak najbardziej doniośle płaczą, kiedy dokucza im ból spowodowany kolką. Nawet co piąty noworodek doświadcza nieprzyjemnych kolek, które mogą się utrzymywać nawet przez kilka tygodni, począwszy od czwartego. Jeżeli się zastanawiamy co na kolkę dla noworodka, to najpierw trzeba umieć ją rozpoznać i wiedzieć, kiedy występuje. Ponieważ jest ona ściśle związana z układem pokarmowym, to pojawia się przeważnie niedługo po spożytym mleku. Maluchy wtedy zaczynają intensywnie płakać i często także podkurczać nóżki. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać i najlepiej od razu starać się zaradzić problemowi, bo maluch wtedy bardzo cierpi. Najlepszym sposobem jest wykonanie delikatnego masażu brzuszka, w celu rozluźnienia spiętych mięśni i ułatwiania nagromadzonemu powietrzu w naturalny sposób się wydostać z układu pokarmowego. Należy go wykonywać okrężnymi ruchami od żołądka do wysokości jelit.

Jeżeli na nasze dziecko nie działają żadne znane sposoby na kolki, to pozostaje nam jedynie udać się do apteki po dostępny bez recepty środek na bazie ziół na kolki u małych dzieci. Jeżeli i to nie pomoże, to pozostaje tylko wizyta u lekarza specjalisty.