Jak przechowywać płyty winylowe?

Kiedy już kupimy parę płyt winylowych, musimy się zastanowić jak je przechowywać. Istnieje wiele metod na bezpieczne przechowywanie zakupionych płyt. Służą do tego specjalnie zaprojektowane meble oraz pojemniki. Jak zatem przechowywać zakupione przez nas w sklepie płyty winylowe tak aby nie uszkodzić oraz nie odkształcić ich?

Gdzie dobrze jest umieszczać kupione płyty winylowe?

sklep - płyty winyloweZakupione przez nas płyty powinny być składowane w pozycji pionowej. Służą do tego specjalnie budowane regały w naszych meblach oraz pojemniki z drewna, gdzie bez problemu możemy je w ten sposób ułożyć. Płyty powinno się układać w ten sposób, aby nie dopuścić do odkształceń, które mogą powstać podczas składowania poziomego. Warto także układać płyty tytułami oraz zespołami żeby łatwo było je znaleźć. Kiedy w  mieście odwiedzamy nasz ulubiony sklep – płyty winylowe są tam ułożone właśnie w taki sposób. Sprawi to, że szukanie płyty do odsłuchu będzie trwało znacznie szybciej. Kiedy zamawiamy meble do naszego domu, warto pomyśleć o specjalnym regale przeznaczonym tylko na nasze płyty winylowe. Może być to zamykana komoda z rozsuwanymi szufladami lub półka wisząca na ścianie, gdzie możemy bez problemu posegregować wszystkie płyty według tytułów i ustawić tam też nasz gramofon. Kiedy kupujemy płytę w sklepie warto tez przyjrzeć się jej okładce wewnętrznej oraz folii na płytę.

Jeżeli nasza płyta nie ma dostatecznie zachowanej folii lub koperty z folią, jej przechowywanie w ściśniętym szeregu płyt może tworzyć niechciane rysy zwane kopertówkami. Koperty foliowe są lepsze od zwykłych, ponieważ przy wyciąganiu nie narażamy płyty na niepotrzebne powstawanie rysek, które potem słyszymy gdy igła sunie po naszej płycie i odtwarza niepotrzebne trzaski i pyknięcia.