Ława rozkładana, stół rozkładany

Jak ważny jest stół.

Zaopatrując się w meble domowe pamiętamy o szafie ubraniowej o szafie na buty biurku i innych szafach, ale czy pamiętamy o ławie? Ławy rozkładane to najważniejszy element wystroju naszego salonu i ma on nie tylko funkcje praktyczna ale też i ozdobną.

Dlaczego stół jest ważny?

Ława rozkładana, stół rozkładanyJednak ważniejsze jest aby był praktyczny. Od niepamiętnych czasów ławostoły były miejscem gdzie spotykała się cała rodzina zazwyczaj przy obiedzie niedzielnym. Taki stół, zważając na to, że rodziny wtedy były wielodzietne musiały być duże. Lecz nie stały cały czas bo zajmowały dużo miejsca. Dlatego wymyślono stoły rozkładane nowoczesne, tak aby podczas obiadu mogły zostać rozłożone aby później w ciągu reszty dnia nie przeszkadzały. Stół zazwyczaj był dopasowany do wystroju salonu czy pokoju jadalnego. Ale to nie wszystko bo taka ława jest wykorzystywana obecnie jak i była kiedyś do przyjmowania gości i serwowania na nim kawy i ciasta. Czyli taki stół musi być praktyczny. Obecnie mamy do wyboru ławostoły drewniane i stoły szklane. Praktyczniejsze i wygodniejsze są drewniane. Blaty takie się nie rysują i nie widać na nich kurzy. Stoły szklane są podatne na zarysowania i uszkodzenia typu odbicia, co później źle wygląda, a ukrycie takiej wady czy renowacja jest prawie niemożliwe. Stoły w obecnych czasach są mało wykorzystywane, ponieważ mieszkania są wzorowane na styl amerykański. Wygląda to tak, że kuchnia z salonem jest przedzielona półścianką, która pełniła funkcje barku. Tylko barek z założenia miał służyć jako bar więc siedzenie dłuższe przy nim nie jest zbyt wygodne.

Trzeba pamiętać też, ze taki barek jest niewygodny dla dzieci ponieważ krzesła są wysokie. Pomimo, że odchodzi się od mody stołowej to jednak ja uważam, że on jest bardzo ważny dla życia codziennego. Jednak wybór co do stylu stołu zależy już tylko od osobistych preferencji kupującego.