Jak wybrać idealną żyłkę wędkarską?

Żyłki są nieodzownym elementem ekwipunku każdego wędkarza. Bez nich łowienie ryb na wędkę nie byłoby możliwe. O ile doświadczeni miłośnicy wędkowania wiedzą po jakie żyłki sięgać dzięki metodzie prób i błędów, o tyle przed początkującymi maluje się długa podróż. Możemy ją jednak skrócić i od razu sięgać po produkty o największej skuteczności. Gdzie zatem kupować żyłki wędkarskie? 

Wybór żyłek, a metoda łowienia

żyłki wędkarskie sklepZerwanie ryby czy urwanie żyłki to problem, z którym każdy wędkarz zmierzył się choć raz w swojej karierze. Winowajcą tego bardzo często okazuje się jakość wybranego produktu. Jaka zatem powinna być żyłka wędkarska? Przede wszystkim dostosowana do metody łowienia. Główny podział wyróżnia żyłki wędkarskie pływające oraz tonące. Z pewnością każdy z nas może sobie wyobrazić jak wyglądają one po zarzuceniu. To właśnie ten podział wskazuje na metodę łowienia. Żyłki tonące sprawdzają się przede wszystkim przy metodzie gruntowej oraz spławikowej. Z kolei pływające są doskonałe dla metody bolońskiej, w której przynęta pływa po powierzchni wody. Żyłki wędkarskie mogą także różnić się między sobą zdolnością do rozciągania. Ta właściwość także ma znaczenie dla metod, po które sięgamy. Niska rozciągliwość jest idealna przy łowieniu na spinning. Nie bez znaczenia jest nawet kolor samego produktu. Niektóre z nich sprawdzają się w metodzie spinningowej – szczególnie te w odcieniach czerwieni czy fioletu. Jeśli chodzi o żyłki wędkarskie sklep ma nam do zaoferowania mnóstwo możliwości. Warto jednak zapoznać się z informacją producenta, do jakiej metody są polecane poszczególne z nich. 

Warto pamiętać, że żyłki stanowią niezwykle ważny element, często decydujący o powodzeniu podczas wypadu na ryby. Nie stawiajmy więc na produkty z najniższej półki cenowej, gdyż zwykle w parze z niską ceną żyłek idzie ich nie najlepsza jakość.