Jak zrobić dobre zdjęcie panoramiczne?

Co roku jeździmy na wakacje. Najczęściej zagranicę. W ubiegłym roku pojechaliśmy do Budapesztu. Wyjazd był udany. Lubimy zwiedzać i poznawać obcą kulturę. Interesujemy się również kulinariami z różnych stron świata, więc zawsze udajemy się na posiłek do lokalnej restauracji. Z naszych wyjazdów zawsze wracamy  z mnóstwem zdjęć. Niedawno kupiliśmy nowy aparat.

Zdjęcie panoramiczne jest unikalne

zdjęcia panoramiczneNadszedł najwyższy czas na kupno nowego aparatu. Stary miał już kilkanaście lat. Zdecydowaliśmy się na zakup lustrzanki. Był to swego rodzaju prezent dla mojego męża, bo to właśnie on uwielbia robić zdjęcia na wakacjach. Aparat miał ciekawą funkcję robienia zdjęć panoramicznych. Zdjęcia panoramiczne są przydatne wówczas, gdy chcemy mieć na jednym zdjęciu obszar kilkakrotnie większy, niż obejmuje jeden kadr naszego aparatu. Robimy kilka, 3 do 5 zdjęć krajobrazu lub obszernego wnętrza, do każdego zdjęcia przesuwając aparat w lewo (lub w prawo) o tyle by kolejne zdjęcie obejmowało fragment poprzedniego. Jest to idealny sposób na fotografowanie krajobrazów i ciekawych budynków. Panorama parlamentu w Budapeszcie wyszła mojemu mężowi przepięknie. Najlepiej używać do robienia zdjęć panoramicznych statywu. Jeśli jednak fotograf jest doświadczony może próbować wykonać panoramę „z ręki”. Zdjęcia można następnie połączyć za pomocą programu komputerowego, który jest łatwy w obsłudze. Efekt końcowy wygląda naprawdę ładnie.

Zdjęcia z wakacji oglądamy zawsze na dużym telewizorze. Tam najlepiej można dostrzec wszystkie szczegóły. Zdjęcia są wyraźne i dobrej jakości. Po powrocie z wakacji chętnie oglądamy je z przyjaciółmi lub rodziną i opowiadamy szczegóły dotyczące wyjazdu i miejsc jakie zwiedziliśmy. Zawsze przywozimy również jakieś drobiazgi dla członków rodziny.