komiks

Od komiksu do filmu o superbohaterach

Komiks po raz pierwszy zadebiutował gdzieś na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, ale jego nowoczesna, znana nam forma, pochodzi z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Wykształciła się w USA, gdzie rozwija się szczególnie silnie komiks superbohaterski.

Od komiksu na ekran

komiksKomiksy o superbohaterach doczekały się takiej ilości zeszytów, że nawet najbardziej zapaleni fani gubią się w gąszczu rozbieżnych historii, różnych wersji i spotkań z innymi bohaterami, z czego słynie komiks amerykański. Pod tym względem na pewno komiks europejski jest bardziej spójny, podobnie jak japońska manga. To jednak superbohaterowie zza oceanu z komiksowych plansz przechodzą na kinowe ekrany, co z kolei znów napędza komiksowy biznes – każdy nowy film na ten temat sprawia, że każdy sklep z komiksami liczy zyski… Również przeciętny antykwariat ma powody do zadowolenia, bo stare wydania i edycje kolekcjonerskie rozchodzą się jak świeże, cieplutkie bułeczki z nutellą w środku. Różnorodność w komiksach amerykańskich sprawia, że trudno się w nich połapać, dlatego wiele osób posiada tylko kilka komiksów i decyduje się jedynie oglądać filmy. Albo tylko ogląda filmy, a czas między nimi zajmuje im Warhammer a nie rundka czytania komiksów. Zanim się obejrzą, to minie kilka rundek gry bitwnej i czas do kolejnego filmu szybko zleci.

Filmy superbohaterskie przyciągają do komiksów całe rzesze fanów zainteresowanych tylko najnowszymi seriami, które bardziej składają się w logiczną całość niż gdyby zestawić je ze starymi wydaniami. Te nowsze serie łatwo znaleźć w dobrze zaopatrzonych sklepach z komiksami, a stare są coraz rzadziej dostępne.