Kompresor wykorzystywany do malowania farbą

Wśród najbardziej potrzebnych urządzeń wśród asortymentu każdego majsterkowicza nie powinno zabraknąć kompresora, inaczej zwanego sprężarką. Urządzenie to świetnie się nadaje do różnych czynności, takich jak napompowanie dętki, czy opony, zasilanie urządzeń pneumatycznych. Kompresory wykorzystywane są również podczas malowania różnych powierzchni.

Malowanie ze sprężarką

sprężarka gudepol do malowaniaMalowanie z wykorzystaniem sprężarki to czysta przyjemność. Używane przeze mnie urządzenie to sprężarka gudepol do malowania. Przed przystąpieniem do pracy należy się odpowiednio przygotować. Malowana powierzchnia musi być czysta. Nie może na niej znajdować się nawet kurz. Musi być również sucha. Trzeba też zapewnić sobie dobre warunki. Najlepiej maluje się w pomieszczeniach, gdzie panuje stała temperatura w granicach 15-30 stopni Celsjusza. Gorzej pracuje się na zewnątrz. Wiatr lub duża wilgotność utrudniają dokładne malowanie, do tego do farby może przyklejać się kurz, piasek czy inne pyłki. W malowaniu natryskowym najczęściej używany jest specjalny pistolet. Podłączany do sprężarki pozwala pokrywać regularnym strumieniem farby malowane obszary. Dzięki temu uzyskujemy ładną, równą warstwę koloru. Podczas malowania pistolet trzeba trzymać pewnie w ręce, w pozycji prostopadłej do powierzchni. Najlepiej przesuwać pistolet zamaszystym ruchem w prostej linii. Dużą zaletą jest możliwość regulowania strumienia farby, od silnego do delikatnego.

Malowanie ze sprężarką jest dużo szybsze od tradycyjnego machania pędzlem lub wałkiem. Na początku może sprawiać pewne trudności, ale szybko można to załapać. Po kliku próbach można nauczyć się całkiem naturalnie kontrolować prędkość i siłę strumienia. Dzięki temu urządzeniu za każdym razem pokryjemy pożądaną powierzchnię równomierną warstwą farby.