Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy coraz popularniejszy

Outsourcing od jakiegoś czasu przestaje być już tylko i wyłącznie dziwnie brzmiącym słowem z języka angielskiego. Coraz większa część pracodawców zdaje sobie sprawę z tego ile outsourcing może nieść dla nich korzyści.

Opłacalność leasingu pracowniczego jest spora

Leasing pracowniczyOutsourcing to pokrótce działanie polegające na zlecaniu niektórych zadań zewnętrznym firmom. Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w latach 70′ ubiegłego wieku i funkcjonowało jako leasing pracowniczy. Z powodzeniem znalazło zastosowanie w ówczesnym modelu przemysłowym w którym to duże firmy i korporacje zlecały wykonywanie niektórych elementów innym firmom. Wiązało się to w dużej mierze z oszczędnościami. Mniejsze firmy chętnie przyjmowały takie zlecenia, gdyż i tak zarabiały, a przy okazji mogły się pochwalić, że są podwykonawcami firmy o uznanej marce co sprawiało, że ich renoma również się zwiększała. Przemysł z czasem przestawał być jednak największą siłą napędową gospodarki i uprzedziły go usługi. W usługach outsourcing też się jednak świetnie odnalazł, a nawet można powiedzieć, że dopiero tutaj rozwinął skrzydła. Zauważyły to również nasze firmy. Z biegiem czasu i rozwojem zwłaszcza technologii internetowej, możliwe stało się coraz większe zlecanie czasochłonnych i niewdzięcznych zadań firmom zewnętrznym, które z chęcią się wyznaczonych zadań podejmowały. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od outsourcingu internetowego. Z momentem upowszechnienia się dostępu internetu każda firma pragnęła być zauważalna w sieci, jednak mało kto potrafił stworzyć profesjonalną stronę internetową. Tworzyły je i zarządzały nimi zewnętrzne firmy. Później przyszedł czas na outsourcing kadrowo-płacowy polegający na prowadzeniu księgowości firmy przez zewnętrzne biura rachunkowe.

W dniu dzisiejszym bardzo popularny jest outsourcing pracowniczy. Trudni się nim agencja pracy tymczasowej, która prowadzi taki leasing pracowników.