Ludowe zapaski łowickie

Od wielu lat szukałam swojej własnej pasji, co nie było wcale proste. Generalnie chciała trafić na coś co całkowicie mnie wciągnie. Próbowałam już chyba wszystkiego i tak po paru dniach, tygodniach a nieraz nawet miesiącach nowe zajęcie zazwyczaj nudziło mi się i je porzucałam. Zawsze było tak samo. Do czasu, jak odnalazłam swoje powołanie w czymś bardzo nieoczekiwanym.

Jak zamówiłam swoje ludowe zapaski łowickie

zapaska łowickaTo, co stało się moją największą pasją jest niczym innym jak tańcem ludowym. Jest to tradycyjni rodzaj tańca wywodzący się z Łowicza, czyli rejonów mojego dzieciństw. Generalnie cała moja rodzina była mocniej, czy lżej związane za kulturą ludową – chyba tylko poza mną. Chociaż w okresie – trzech do dziesięciu lat zajmowałam się właśnie ludowym tańcem. Potem całkowicie o tym zapomniałam, a do pewnego dnia, gdy spróbowałam go na nowo i całkowicie, namiętnie i bez pamięci mnie pochłonął. Po kilku miesiącach prób postanowiłam w końcu kupić cały strój. Niestety okazało się, że nie jest to wcale ani łatwe ani tanie. Ludowa zapaska łowicka to element stroju na, którym zależało mi najbardziej. Jest ona tak charakterystyczne, że nie możliwe było pominięci jakichkolwiek detali czy szczegółów. Jest to fartuch, który jest w centrum uwagi, każdy w pierwszej kolejności zwraca na niego uwagę. Umiejscowiony zostaje na spódnicy łowickiej, jest on od niej nieco krótszy, tak, że wystaje około pięciu centymetrów spódnicy spod niego. Tkany jest z wełny, w tradycyjny sposób. Jeżeli chodzi o kolory to mamy tam: fiolet, biały, czarny, zielony.

Ostatecznie znalazłam sklep, który specjalizował się w szyciu ludowych strojów. Podejmowano się tam już także wyrobu całkowitego stroju z rejonów Łowicza. Zapaski łowickie nie były im obce. Na swój projekt musiałam czekać około dwóch tygodni. Uszyty został na wymiar.