Mięta lekarska jako idealna roślina do ogrodu

Mięta znana jest na całym świecie. Jest to roślina ziołowo-przyprawowa, która charakteryzuje się pięknym aromatem. Mięta posiada również bardzo przyjemny smak. Stosuje się ją nie tylko w kuchni do przyrządzania różnych posiłków, napoi, ale również w lecznictwie.

Zastosowanie mięty pieprzowej w leczeniu różnych dolegliwości

mięta pieprzowa hurtWarto we własnym ogrodzie uprawiać miętę, która rozrasta się bardzo szybko, ponieważ idealnie dopasowuje się do panującego w Polsce klimatu. Mięta pieprzowa jest nazywana często miętą lekarską. Należy ona do bylin, a dokładniej do roślin jasnotowatych. Ciekawe jest to, że mięta lekarska jest tak naprawdę mieszanką dwóch innych mięt, a mianowicie mięty nadwodnej oraz mięty zielonej. W Polsce znajduje się również mięta dziko rosnąca, którą czasem myli się z miętą lekarską. Mięta dzika ma smak szczypiący. Z kolei mięta pieprzowa ma smak chłodzący. Zakup takiej rośliny jak mięta pieprzowa hurt to bardzo dobry pomysł. W ogrodzie będzie nie tylko ładnie pachnieć – samą roślinę możemy używać do różnych celów. W mięcie znajduje się olejek miętowy, witamina C (czyli kwas askorbinowy), witamina A (czyli kwas karoten), rutyna, żelazo, wapń, potas, magnez i znacznie więcej. Mięta działa bardzo dobrze na przewód pokarmowy. Usprawnia jego działanie, powoduje zwiększone wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki mięcie regulowane są zaburzenia trawienia tj. niestrawność czy wzdęcia.

Mięta działa też wiatropędnie i rozkurcza mięśnie gładkie organizmu. Mięta pieprzowa bardzo dobrze radzi sobie ze skurczami różnego rodzaju (również bolesnymi skurczami żołądka, jelit i innych narządów). Mięta znana jest ze swoich właściwości przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych, a nawet przeciwbólowych i uspokajających. Miętę stosuje się też do leczenie bezsenności, nerwobóli, braku łaknienia czy apatii.