Miśnia

Miśnia to nie tylko porcelana

Położona w graniczącej z Polską i Czechami Saksonii Miśnia kojarzy nam się przede wszystkim z działającą tutaj od ponad 300 lat Państwową Manufakturą Porcelany. Tymczasem to założone w X wieku miasto oferuje turystom o wiele więcej atrakcyjnych miejsc.

Co można zwiedzić w Miśni?

MiśniaBardzo wielu turystów odwiedzających miasto rozpoczyna wizytę w nim nie od wizyty w manufakturze, ale od wizyty na wzgórzu zamkowym, na którym wznosi się dominujący nad miastem zamek Albrechtsburg. Ponieważ to właśnie na tym zamku ruszyła pierwsza w Europie manufaktura porcelany także część pomieszczeń zamkowych zajmują ekspozycje z porcelaną. Możemy zobaczyć nie tylko wyroby miejscowej manufaktury, ale także porcelanę z Chin. Do chwili uruchomienia manufaktury w Miśni światowym potentatem w jej wytwarzaniu byli właśnie Chińczycy. Stare Miasto w Miśni warte jest przynajmniej kilkunastominutowego spaceru. Z wojennej zawieruchy Miśnia wyszła bez szwanku, dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać piękne, staromiejskie kamieniczki. W wielu z nich zostały urządzone bardzo klimatyczne winiarnie. Nie brakuje także sklepów prowadzących sprzedaż miśnieńskiej porcelany. Z kilkoma etapami produkcji porcelany możemy zapoznać się odwiedzając działające przy wciąż czynnej manufakturze muzeum. W muzeum zgromadzono między innymi serwisy zamawiane przez koronowane głowy XVII-wiecznej Europy. Można zobaczyć między innymi serwis wykonany dla Augusta III, który był synem Augusta II Mocnego oraz zachwycający , złożony z ponad 2000 elementów serwis dla Bruhla. Działa tutaj także sklep firmowy, jednak ceny w nim turystów z Polski przyprawiają o zawrót głowy. Przy manufakturze działa również restauracja. Dla wielu osób wizyta w niej może być jedyną w życiu okazją, aby zjeść posiłek podany na zastawie z miśnieńskiej porcelany.

Miśnia i jej okolice leżą na Saksońskim Szlaku Wina. Zamek w Proschwitz położony niedaleko Miśni zaprasza miłośników wina między innymi na Dzień Kwitnących Winorośli. Także w samej Miśni odbywa się duża impreza poświęcona winiarstwu.