modele domow

Modele domów w wojsku

Z czym kojarzą się wam makiety architektoniczne? Z zapalonymi modelarzami spędzającymi dni na klejeniu maleńkich elementów? Z dziećmi budującymi swoje pierwsze samolociki? Zapewne to są pierwsze skojarzenia jakie przychodzą nam do głowy. Jednakże modele architektoniczne to nie tylko małe obiekty, które można postawi w gablotę albo pokazać na wystawie. Makiety były również wykorzystywane w wojsku.

Modele domów są niemal zawsze wykorzystywane przy akcjach wojskowych

modele domow

Tak, w wojsku! Największe takie przedsięwzięcie miało miejsce podczas drugiej wojny światowej. Wtedy to żołnierze amerykańscy, a raczej aktorzy, plastycy i dźwiękowcy, wchodzący w skład jednostki specjalnej, budowali makiety obronne. Modele domow, lotnisk, czołgów, pojazdów opancerzonych i wielu innych pojawiły się na froncie dezinformują przeciwnika. Wróg myślał, że nieprzyjaciel ma nad nimi przewagę liczebną i znajduje się tam gdzie są sztuczne bazy, gdy w rzeczywistości znajdował się gdzie indziej. Jednostka zadbała o wszystkie szczegóły. Pozostawiała ślady gąsienic czołgowych na ziemi, puszczała nagrane dźwięki syren, migotała światłami samolotowymi, fałszywe transmisje radiowe- wszystko by zmylić przeciwnika. Dzięki makietom zyskujemy na czasie i atakujemy nieprzygotowanego nieprzyjaciela. Z bliska oczywiście było widać, że czołgi są nadmuchiwane, obozowiska zrobione z kartonów, a ślady fałszywe, jednak z daleka wyglądały dostatecznie realistycznie, by przeciwnik się na nie nabrał. Makiety w wojsku mogą służyć nie tylko do dezinformacji przeciwnika. Mogą one służyć jako przestrzenne mapy terenów, pomocne w opracowywaniu planów działania.

Dzięki takim mapom lepiej będziemy widzieć budowę terenu, słabe punkty wzmocnień, czy potencjalne drogi, którymi możemy atakować przeciwnika. Przesuwając ruchome obiekty np. figurki ludzi, możemy na bieżąco zmieniać położenie nasze i nieprzyjaciela, co jest bardzo korzystne.