Nitonakrętki jako alternatywa dla tradycyjnych nakrętek

Łączenie elementów metalowych odbywa się na wiele sposobów. Jedne są lepsze w pewnych sytuacjach, a inne w innych. Metale można łączyć poprzez spawanie, nitowanie, a także tradycyjne skręcanie śrubowe. Niektóre sposoby łączą ze sobą kilka różnych metod połączeniowych, aby stworzyć nowe metody dostosowane do niektórych sytuacji.

Najlepsza do łączenia blach jest nitonakrętka nierdzewna

najlepsze nitonakrętki nierdzewneJednym z takich zmodyfikowanych sposobów połączeniowych jest połączenie tradycyjnej śruby z nitami. Jak wiemy śruby mocuje się do elementów metalowych poprzez ich skręcanie, natomiast w przypadku nitów nit rozpycha blachę aby utworzyć solidne połączenie ściskane. Wymyślono jednak coś takiego jak nitonakrętka, która przypomina nit, ale jest jednak nakrętką. Nitonakrętka zawiera podobnie jak nakrętka gwint wewnętrzny, jednak z zewnątrz przypomina nit. Łączenie w tym przypadku odbywa się jednak przez skręcanie śruby włożonej w taki nit, poprzez jej gwint. Ma to taką zaletę, że dzięki temu nit chowa się w blachę, a nie wystaje tak samo jak nakrętka. Sprawdzi się to wszędzie tam, gdzie zależy nam na tym, aby nic nie wystawało. Oczywiście jak zawsze warto wybierać najlepsze nitonakrętki nierdzewne, które oprócz oczywistych zalet mają także duża odporność na korozję. Taka nitonakrętka jest bardzo łatwa do zamontowania. Podobnie jak w przypadku nitów wiercimy dziurę, a następnie wkładamy w nią nitonakrętkę. Z drugiej strony przykładamy śrubę, którą silnie dokręcamy.

Nitonakrętki są używane już od dość dawna. Zwłaszcza tak, gdzie łączy się blachy. Szczególnie przemysł stoczniowy, czy też metalurgiczny używa w dalszym ciągu takich połączeń. Są one solidne i mają oczywiste zalety w postaci braku wystających elementów na powierzchni łączonej blachy czy też innych elementów metalowych.