Basen ogrodowy dmuchany

Oczyszczanie wody w basenie

Jak powszechnie wiadomo na rynku dostępnych jest wiele środków do oczyszczania wody. Są to zarówno preparaty uniwersalne (a zazwyczaj co jest do wszystkiego to jest do niczego) a także preparaty, które działają na dany typ drobnoustrojów. Najlepiej korzystać z tego drugiego typu.

Jak sprawnie oczyścić wodę w naszym basenie ogrodowym?

Basen ogrodowy dmuchanyMoże i wydamy więcej na środki ale woda w naszym basenie przez dłuższy czas będzie świeża i nie wymagała wymiany. Dezynfekcja wody składa się z kilku etapów, woda zazwyczaj jest czystsza, jeśli posiadamy zadaszenie basenów – nie pozwala ono na wdostanie się do wody śmieci. Baseny ogrodowe wymagają ciągłej konserwacji aby można się było nimi cieszyć przez długi czas. Dezynfekcję warto zacząć od regulacji wartości pH w wodzie. Idealna wartość pH dla skóry mieści się w przedziale od 7 do 7,4 czyli od obojętnego do lekko zasadowego. Drugim etapem dezynfekcji jest użycie chloru. Zadaniem chloru jest niszczenie bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Chlor można kupić albo w postaci tabletek albo w postaci granulatu. Warto za pierwszym razem zastosować go więcej – pierwsza dezynfekcja powinna być szokowa co sprawi, że szybciej pozbędziemy się drobnoustrojów. Chlor powinno się dodawać co 3-4 dni, jest to częstotliwość wystarczająca do tego, aby woda była pozbawiona zarazków. Kolejnym etapem jest walka z algami. Budowa basenów sprzyja rozwojowi alg, które do rozmnożenia się potrzebują zaledwie kilku godzin. Są one organizmami, które odpowiadają za śliski osad na dnie i ścianach basenu. W tym przypadku chlorowanie nie zawsze skutkuje i trzeba skorzystać chociażby z preparatu Alba, który świetnie sobie radzi z tego typu bakteriami.

Ostatnim etapem jest koagulacja czyli usunięcie z wody szkodliwych składników czyli np. soli, kwasów, zasad, aminokwasów i mocznika. Używanie tego typu preparatów sprawi, że woda będzie czysta a my nie będziemy musieli jej tak często wymieniać co przyczyni się do niższych rachunków za wodę.