Orient w naszym ogrodzie

 

Dawniej ogród wielu osobom kojarzył się przede wszystkim z dwiema możliwościami stylizacji. Pierwsza, zakładała przede wszystkim użytkowy charakter, a więc ogród wypełniony był wszelkiego rodzaju warzywami i owocami. Druga zaś stawiała na reprezentacyjny charakter ogrodu, wyposażając go przede wszystkim w kwiaty i kwitnące krzewy. Dziś ta druga realizacja przyjmuje różne stylizacje.

Orientalna altanka ogrodowa

orientalne drewniane altanki ogrodoweJeśli chodzi o obecne trendy w projektowaniu ogrodu, coraz częściej decydujemy się na wykonywanie ogrodu w określonej stylizacji. Sadzimy wtedy konkretne rośliny, kwiaty, drzewa i krzewy, by stworzyć wrażenie spójnej kompozycji, która bezbłędnie zostanie rozszyfrowana przez postronnego obserwatora jako utrzymana w konkretnej stylistyce. Jedną z najpopularniejszych „tradycji”, w których coraz częściej decydujemy się urządzać nasze ogrody jest stylistyka Krajów Dzikiej Wiśni. W urządzaniu ogrodu utrzymanego w tym klimacie pomóc nam mogą orientalne drewniane altanki ogrodowe. Są to altanki, które charakteryzują się otwartą konstrukcją (najczęściej altanki te pozbawione są ścian, a dach podtrzymywany jest na delikatnych, ozdobnych kolumnach). Wykonywane są z drewna różnego typu, ale dominującym trendem są altanki wykonywane z ciemnego drewna, świetnie komponującego się z zielenią liści drzew wiśni. Oprócz konstrukcji otwartej, orientalne altanki mogą być również uzupełnione o ażurowe ściany o subtelnym charakterze niezaburzającym całej kompozycji.

Jeśli chodzi o wygląd altanki w stylu orientalnym, w gruncie rzeczy firmy, które zajmują się wykonywaniem tego typu altanek na zamówienie, są w stanie zrealizować każdy projekt, jaki sobie tylko wymarzymy. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu rozpoznawalności danego stylu, warto jednak opierać się na charakterystycznych cechach typowych dla niego.