Pielęgnacja gołębi – o preparatach i karmie

Każde zwierzę wymaga szczególnej opieki, co jest związane m. in. z dietą bądź jego budową fizyczną. Hodowcy ptaków mają niełatwy orzech do zgryzienia, ponieważ różne rodzaje ptactwa wymagają innego podejścia. Co należy uwzględnić, rozważając chów zwierzęcy?

Typy gołębi – preparaty i karma

preparaty dla gołębiGołębie skalne dzielą się na trzy typy: sportowe, ozdobne i mięsne. W zależności od podgatunku ptaka, powinna być stosowana inna karma dla gołębi przez hodowcę. Sportowe (zwane również pocztowymi) są ptakami charakteryzującymi się wysoką kondycją fizyczną i są hodowane z myślą o przekazywaniu listów i udziale we wyścigach. Ich opieka bywa najcięższa, ponieważ zwierzęta wymagają szczególnej opieki zdrowotnej i są wybredne, jeśli chodzi o skład otrzymywanej pożywienia. Często jest stosowana przez hodowców dietetyczna karma dla gołębi, w skład której może wchodzić m.in. krokosz brawierski, sorgo białe i czerwone, pszenica bądź mozga kanaryjska. Ozdobne są ptakami, których głównym celem jest udział w ptasich wystawach. Ich wygląd często jest wynikiem krzyżówkowania gatunkowego różnych typów ptactwa. W chowie gołębi ozdobnych istotne są odpowiednie preparaty dla gołębi. Aby zapewnić dobre upierzenie zwierzęciu, stosuje się tran z dorsza. Wzmacnianie organizmu jest istotne, jeśli zależy nam na tym, aby nie cierpiał na ptasie choroby np. ornitozę lub kornitozę. Aby utrzymać gołębia w formie, należy mu zapewnić nie tylko preparaty wzmacniające dla gołębi. Ważnym suplementem diety powinny być suplementy. Każdy hodowca powinien zapewnić zwierzęciu również odpowiedni dobór preparaty witaminowe dla gołębi. Właściciel zwierzęcia powinien pamiętać o cyklicznym przeprowadzaniu zabiegów zwierzęcu – ptak powinion być odrobaczony i szczepiony wiosną i jesienią każdego roku.

Zadbane zwierzę okazuje wdzięczność gołębiarzowi, dzięki czemu staje się cennym nabytkiem w kolekcji. Jest to kosztowne hobby, które wymaga zaangażowania od osoby, która chce się tym zajmować. Z całą pewnością, zdrowy i szczęśliwy ptak będzie źródłem satysfakcji hobbysty.

Informacje pochodzą z https://defelle.pl