Płyta z poliuretanowym rdzeniem do termoizolacji

Każdy kto zastanawia się nad tym, jaki rodzaj ocieplenia będzie najlepszy dla budynku, powinien wziąć pod uwagę najnowsze rozwiązania, które pojawiły się także na polskim rynku. Do takich rozwiązań należą bez wątpienia płyty z rdzeniem. Tym rdzeniem jest poliuretan.

Współczynnik przewodzenia ciepła czyli współczynnik lambda

płyty warstwowe pirTego typu płyty nazywane są w skrócie płytami PIR. Jeszcze nie tak dawno temu dużą popularnością cieszyły się pianki PUR (również z poliuretanu). Teraz jednak coraz częściej mówi się o zaletach płyt warstwowych. Okazuje się, termoizolacja płyt warstwowych PIR jest znacznie lepsza. Wynika to z faktu, że współczynnik przewodzenia ciepła określany jako Lambda jest niski. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepiej, bo to oznacza, że materiał lepiej izoluje termicznie. Dlatego płyty warstwowe pir to dobry wybór. Warto porównać współczynniki lambda różnych materiałów termoizolacyjnych, by przekonać się, że to właśnie płyty warstwowe są najlepszym rozwiązaniem. Wełna skalna ma współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący 0,040. Współczynnik lambda styropianu jest niewiele niższy, bo wynosi 0,037. Jeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła wełny szklanej to jest to 0,036. Jest jeszcze polistyren ekstrudowany, którego współczynnik lambda wynosi 0,035. Najlepsze są płyty warstwowe poliuretanowe, które mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła. Wynosi on dokładnie 0,023. Jak widać, materiał ten bije na głowę wszystkie inne rozwiązania dostępne na polskim rynku.

Płyty warstwowe zapewnią najlepszą ochronę przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zarówno latem jak i zimą. Skuteczność ocieplenia płytami warstwowymi PIR jest znacznie wyższa niż w przypadku stosowania styropianu czy wełny szklanej. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając materiał do ocieplania.