Podstawowe funkcje nasadów kominowych

 

Nasady kominowe mają jedną bardzo ważną funkcję: zapewniają odpowiedni ciąg kominowy. Ale nie tylko ciąg jest ich priorytetem. Zapobieganie ciągom wstecznym to podstawa, jednak aby dobrać odpowiedni nasad na komin, trzeba poważnie się zastanowić. Najlepiej skorzystać z porady specjalisty. Nie każdy musi się znać na kształtach nasad na kominy i ich roli w systemie odprowadzania spalin.

Jaki nasad kominowy wybrać?

nasady na kominyNasad kominowy – w przeciwieństwie do samego wkładu kominowego – jest jak najbardziej widoczny dla ogółu odwiedzających dom, także dla innych przechodniów. Można byłoby się trochę pochwalić np. futurystycznym wyglądem szczytu samego komina. Jak najbardziej nasady na kominy mają wiele kształtów z których można skorzystać. Jednak jest jedna podstawowa zasada doboru nasad kominowych. Mianowicie nie wolno stosować nasad przeznaczonych na kominy wentylacyjne, na kominy spalinowe i odwrotnie. Po prostu nie będą one działać, jeśli zostaną zamontowane na niewłaściwy komin. A przecież nie o to chodzi. Nasady na kominy są po to, aby ułatwić życie właścicielowi budynku, a nie ozdobić jego dach. Jeśli już zdecydujemy o jaki kształt nam chodzi, musimy wybrać pomiędzy ich dwoma typami. Są to mianowicie nasady z podstawą kwadratową, oraz rurową. Nasad z podstawą kwadratową montuje się do brzegów kwadratowego komina na śruby. Jest ona wtedy odporna na wiejące wiatry. Natomiast nasad rurowy wpuszcza się po prostu w rurę wkładu kominowego i gotowe. Nie potrzeba dodatkowych mocowań.

Jakikolwiek nasad kominowy wybierzemy, pamiętajmy, że nie jest on tylko na pokaz. To nie ozdoba komina, czy dachu. Spełnia on bardzo ważną rolę w pracy całego systemu grzewczego. Chroni domowników przez cofaniem się spalin, oraz przed innymi, nieprzewidzianymi i niekorzystnymi czynnikami.