Podstawowe parametry kondensatora

W zakładach przemysłowych szczególnie istotnym zagadnieniem jest optymalizacja kosztów związanych z energią elektryczną. W tym celu często przeprowadzane są specjalistyczne audyty, które mają określić stan obecny, a także działania pozwalające na poprawę. Najczęściej potrzebne są inwestycje w modernizację maszyn, a także rozbudowę infrastruktury. Nie bez znaczenia jest także sposób realizowania sterowania.

Po co stosuje się w przemyśle kondensatory?

baterie kondensatorów 30kvarPrzestarzałe układy bazujące na przekaźnikach coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi sterownikami programowalnymi PLC. W przypadku maszyn istotna jest analiza ich sprawności, a także oddziaływania na inne urządzenia oraz sieć. Szczególnie istotnym parametrem jest współczynnik mocy. W idealnym przypadku powinien być on zbliżony do jedności co oznacza, że cała moc pobierana przez maszynę jest przekształcana na pracę. Niemniej jednak często z sieci pobierana jest również moc bierna, która jest potrzebna do poprawnej pracy silników czy transformatorów. Należy jednak pamiętać, że pobór bezpośrednio z sieci znacznie zwiększa koszty, a także obniża wydajność. Właśnie dlatego w ramach inwestycji i optymalizacji w zakładach często montowane są baterie kondensatorów 30kvar, które pozwalają kompensować moc bierną pojemnościową. Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają automatyczne załączanie odpowiedniej ilości kondensatorów w zależności od sytuacji.

W skład takiego rozwiązania wchodzą także: wyłączniki nadprądowe, styczniki czy regulator mikroprocesorowy. Najczęściej układ taki ma kilka stopni, które różnią się od siebie wartością mocy. W celu dobrania odpowiedniego rozwiązania najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą, która zajmuje się sprzedażą, a także wdrożeniem. W ten sposób można uzyskać profesjonalne doradztwo oraz zrealizować usługę w sposób kompleksowy.