Podstawowe sposoby ochrony psa przed pasożytami

Zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela jest jednym z najważniejszych aspektów, które powinniśmy regularnie kontrolować. Każdy właściciel psa wie jak uciążliwe mogą być pasożyty takie jak pchły i kleszcze. Futrzak cierpi, a zadrapania mogą prowadzić do infekcji. Na szczęście są sposoby, aby chronić zwierzaka przed przykrymi konsekwencjami ukąszeń i żerowania szkodników.

Jak ochronić psa przed pchłami

ochrona przeciw pchłom dla psaNa rynku jest dostępnych sporo specyfików pomagających zwalczać pasożyty. Możemy wybierać między obrożami działającymi do kilku miesięcy, kroplami aplikowanymi na kark, środkami w formie rozpylacza oraz tabletkami i suplementami, które dostarczając składników odżywczych sprawiają, że psia skóra staje się dla pcheł „nieapetyczna”. Z pewnością ochrona przeciw pchłom dla psa powinna być konsultowana z weterynarzem. Obroże zdają się być skuteczne, jednak niekoniecznie możemy stosować je, jeśli pies ma kontakt z dziećmi czy mniejszymi zwierzątkami jak np. koty. Substancje w niej zawarte są bowiem toksyczne dla pasożytów, ale nie do końca wiadomo jak wpływają na inne organizmy. Krople mają krótszy czas działania, co wynika z mniejszego stężenia środków przeciwpasożytniczych. Rozpylacze z pewnością działają najkrócej, ale wydają się najbezpieczniejsze. Dla miłośników naturalnych rozwiązań jest także opcja sporządzenia własnego środka odpędzającego szkodniki. Można zmieszać kilka naturalnych olejków eterycznych, których nie lubią pchły oraz kleszcze. Zaliczamy do nich np. wrotycz, lawendę czy geranium.

Ochrona psa przed pchłami i innymi pasożytami jest bardzo ważna. Wybierając najlepszą metodę weźmy pod uwagę kilka czynników oraz czytajmy uważnie ulotki. Zawsze uwzględniajmy wagę czworonoga oraz jego aktywność. Jeśli pies często biega na dworze, warto zainwestować w solidną ochronę, jeśli natomiast zależy nam na ochronie w trakcie pojedynczych spacerów możemy wybrać mniej inwazyjne rozwiązania.