Powszechne stosowanie soli drogowej

Zima jest porą roku, która budzi skrajne emocje. Dla jednych jest to czas, w którym można szaleć na stoku zjeżdżając na nartach czy sankach. Dla kierowców natomiast powoduje ona pewne utrudnienia, z którymi należy się zmierzyć. Jedną z częstych sytuacji w trakcie zimy są intensywne opady śniegu. W takiej sytuacji na drogi wyjeżdżają pojazdy, które mają zapewnić odpowiednią przepustowość jezdni.

W zimie drogę posypuje się solą drogową

sól drogowaJednym z takich pojazdów są pługi śnieżne, które odgarniają śnieg z drogi na pobocze. W przypadku, gdy śnieg zaczyna się topić a następnie temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza na drodze pojawia się warstwa lodu. Żeby zapobiec tej sytuacji zarządcy stosują sól drogową, która jest skutecznym środkiem w walce z lodem i śniegiem na drodze. Sól drogowa ma parametry, które warunkują jej powszechne stosowanie na dużą skalę. Oprócz skuteczności jest ona również tania oraz ogólnodostępna. Te wszystkie cechy sprawiają, że jest surowcem, który jest powszechnie używany na drogach podczas zimy. W związku z tym przed sezonem jesienno-zimowym urzędy miast oraz gminy przystępują do przetargów na obsługę dróg, którymi zarządzają. Jednym z głównych kryteriów wyboru firmy obsługującej drogi jest odpowiedni zapas soli. Oprócz tego firma musi dysponować odpowiednim zapleczem technicznym oraz parkiem maszynowym. Bardzo ważnym kryterium jest również regularny serwis floty maszyn, który zapewnia bezawaryjną pracę pługów oraz niezawodność ich działania.

Wszystkie powyżej wymienione czynniki wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach podczas zimy. Niezależne badania dowiodły, że stosowanie soli drogowej jest w chwili obecnej najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jeśli chodzi o usuwanie lodu oraz zapobieganie jego ponownemu pojawianiu się na drodze.