Prawidłowe rozmieszczenie gniazdek elektrycznych

Obecnie w naszych domach pojawia się coraz więcej sprzętu elektronicznego. Oznacza to, że podczas remontu czy budowy domu powinniśmy zwrócić uwagę, na ilość gniazdek oraz ich rozmieszczenie. Idealną sytuacją jest, gdy mamy już dokładny projekt wnętrza i wiemy, gdzie powinno znajdować się gniazdko w każdym pomieszczeniu.

Ile gniazdek i jakich powinniśmy montować?

gniazdka elektryczne simonDla ułatwienia sobie pracy, powinniśmy przyjąć, że w pomieszczeniu jedno gniazdko powinno przypadać na cztery do sześciu metrów kwadratowych, ale nawet w małych pomieszczeniach gniazdka powinny być co najmniej dwa. Dotyczy to przede wszystkim kuchni, ponieważ nie powinniśmy używać jednocześnie dwóch urządzeń o dużym poborze mocy podłączonych do tego samego gniazdka, takich jak na przykład mikser i czajnik. W kuchni, z uwagi na blaty i stoły, gniazdka powinniśmy montować na wysokości 85-115 centymetrów, w łazience nawet wyżej (do 140 cm). W pokojach można je umieszczać na wysokości 30 centymetrów, dzięki czemu będą schowane za meblami i nie będą się rzucały w oczy. Najlepsze rozstawienie gniazdek, jeśli nie mamy jeszcze gotowego planu pomieszczenia, to po jednym gniazdku z każdej strony okna oraz przynajmniej jeszcze jedno inne w pokoju. Wybierając gniazdka elektryczne simon zwróćmy uwagę, czy gniazdka posiadają uziemienie (to najlepsze rozwiązanie) oraz czy w sklepie dostępny jest model dwuwtykowy. Może on być nieco droższy niż modele jednowtykowe, jednak wygoda korzystania z takich gniazdek jest o wiele większa, ponieważ podłączymy równocześnie kilka urządzeń.

Jeśli montujemy gniazdka w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka, to powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość ich montażu. Ważne jest także, aby wybrane przez nas gniazdko było hermetyczne, czyli by posiadało osłonę przed zachlapaniem. Stosowanie gniazdek bez osłony może okazać się poważnym zagrożeniem.