Proste uzdatnianie wody w domu

Jakość wody płynącej z naszych kranów ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli użytkujemy wodę o pożądanych parametrach, nie musimy martwić się o nieprzyjemne osady na sanitariatach, zakamienione garnki i czajniki czy awarie pralek i zmywarek. Nie wspominając już o bezpieczeństwie dla naszego zdrowia. Warto zatem bliżej przyjrzeć się parametrom wody we własnym domu.

Uzdatnianie wody ze studni i z wodociągów

domowa stacja uzdatniania wodyJeśli czerpiemy wodę z własnej studni, normalnym jest, że będzie ona wymagać odpowiedniej filtracji i uzdatnienia. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko zdarza się, że woda ze studni jest nieskazitelnie czysta, jak było to jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ogólne zanieczyszczenie środowiska ma niestety negatywny wpływ na stan wód gruntowych, co zmusza nas do instalacji odpowiednich urządzeń do uzdatniania wody z własnego ujęcia. Jednak domowa stacja uzdatniania wody może równie dobrze przydać się tym, którzy w wodę zaopatrują się w miejscowych wodociągach. Chociaż w tym przypadku za uzdatnianie wody odpowiedzialna jest właśnie firma wodociągowa, nie jest wcale powiedziane, że woda, którą nam oferuje jest idealna. Co prawda jej parametry pozwalają na bezpieczne użytkowanie, jednak zbyt wysokie stężenie niektórych pierwiastków, choć niegroźne dla zdrowia, jest niebezpieczne dla naszych domowych urządzeń. Dzieje się tak w przypadku zbyt twardej wody, która niestety spotykana jest bardzo często i powoduje wiele problemów. W takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem zdaje się być domowa stacja uzdatniania wody, która za pomocą odpowiednio dopasowanych filtrów nada wodzie w naszej instalacji pożądanych parametrów. Pozbycie się nadmiaru wapnia i magnezu w wody pozwoli na uniknięcie wielu kosztownych awarii, na które narażone są przede wszystkim pralki, zmywarki, kawiarki, a także urządzenia grzewcze i podgrzewacze wody.

Możliwość zamontowania wybranych rodzajów filtracji w stacji uzdatniającej wodę pozwala na szczegółową kontrolę parametrów, zatem ze wszystkich kranów w domu będzie płynęła dokładnie taka woda, jakiej sobie życzymy. Rozwiązanie to spodoba się szczególnie zapalonym akwarystom, którzy o parametrach wody wiedzą więcej, niż niejeden pracownik wodociągów.