Przyrządy diagnostyczne dla samochodów

W celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdów potrzebne jest zbadanie go pod kontem wielu czynników. Diagnostyk dokonuje tego za pomocą licznych przyrządów. Wykonane pomiary porównuje z prawidłowymi wynikami podanymi przez producenta i na tej podstawie wydaje decyzję o działaniu poszczególnych układów samochodowych.

Przyrządy do diagnostyki pojazdów

przyrządy diagnostyczneDiagnostyka samochodowa polega na sprawdzeniu czy poszczególne podzespoły sprawnie działają. Kontroluje się zwłaszcza układ hamulcowy zarówno ręczny jak i nożny. Służą do tego specjalnie skonstruowane stanowiska rolkowe. W kolejnych etapach bada się geometrię układu kierowniczego oraz zawieszenie, stan instalacji elektrycznej dzięki wykorzystaniu testerów elektronicznych. Poprzez stetoskopy osłuchuje się silnik. Metodą drgań swobodnych oraz wymuszonych kontroluje się sprawność amortyzatorów. Do sprawdzenia wyposażenia wirującego w samochodzie stosuje się wyważarki a jeżeli diagnosta bada skład spalin analizuje je przy użyciu przestawnych odsysaczy spalin. Sprawdzane są też wszystkie światła czy poprawnie działają oraz czy są odpowiednio ustawione i sygnalizację dźwiękową. Przyrządy diagnostyczne to także narzędzia ręczne, śrubokręty, suwmiarki, mikrometry, klucze, wkrętarki, przyrządy pneumatyczne i elektryczne, urządzenia wentylacyjne – odciągi, podnośniki, dźwigniki, kombinezony.

Podczas wykonywania prac diagnostycznych nie zawsze konieczny jest całkowity demontaż. Czasami wystarczy tylko odpowiednia aparatura techniczna, która pozwoli na sprawny pomiar urządzeń. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych przyrządów możliwa jest dokładna analiza wszystkich układów występujących w samochodzie. Jeżeli badanie diagnostyczne wykryje jakieś nieprawidłowości konieczna jest ich naprawa, regulacja czy wymiana.