Detektyw

Realia pracy prywatnego detektywa

Prywatny detektyw, dzięki wizerunkowi spopularyzowanemu przez kinematografię i literaturę, wydaje się pasjonującym zawodem, pełnym morderstw, spisków i tajemnic. Rzeczywistość jednak rozmija się z takimi marzeniami, a ewentualny przyszły detektyw powinien dobrze zorientować się, jak naprawdę są realia pracy i jakie wymagania musi spełnić, aby się nią zajmować.

Jak wygląda praca prywatnego detektywa?

DetektywPo spełnieniu wymogów formalnych, związanych z odpowiednim wiekiem, wykształceniem, niekaralnością i potwierdzeniem predyspozycji psychicznych przez lekarza, kandydat na detektywa musi zdobyć licencję na wykonywanie tego zawodu. W tym celu powinien odbyć odpowiednie szkolenie, zgodne z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Szkolenie szkoleniu nierówne, należy więc dokładnie zapoznać się z ofertą szkoleń i wybrać to, które daje realne szanse na zdobycie niezbędnej wiedzy i praktyki – może je oferować biuro detektywistyczne, które po szkoleniu zaproponuje stałą współpracę. Usługi detektywistyczne w Polsce w przeważającej większości (około 80% wszystkich spraw!) dotyczą niewierności małżeńskiej. Małżonkowie chcą wiedzieć, czy partner ich zdradza, uzyskać dowody na potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa, zebrać materiały do rozprawy rozwodowej i związanego z nim podziału majątku, także majątku ukrytego. W pracy detektywa pomagają nowinki techniczne i nowoczesne urządzenia – śledzenie figurantów krok w krok odeszło do lamusa, nie znaczy to jednak, że usługi detektywistyczne można świadczyć nie wychodząc z domu. Urządzenia podsłuchowe i dobre aparaty fotograficzne pomagają w śledzeniu i zbieraniu dowodów na odległość, a zakamuflowane kamery i mikrofony przydają się w rozmowach z „podejrzanymi”.

Przyszły detektyw powinien zdawać sobie sprawę, że zdobycie licencji oraz obeznanie ze sprzętem i gadżetami to nie wszystko. Konkretne cechy charakteru, takie jak asertywność, odwaga i kreatywność mogą pomóc w zbieraniu dowodów i uzyskiwaniu informacji.