rehabilitacja w Krakowie

Rehabilitacja poprzedzająca zdjęcie opatrunku gipsowego

Fizjoterapia u pacjentów z opatrunkiem gipsowym ma na celu zapobieganie powstawaniu w wyniku unieruchomienia kończyny, zakrzepicy żył głębokich, skrzepów, obrzęków, zapalenia żył oraz przykurczów stawowych. Bardzo ważna jest w takiej sytuacji współpraca pomiędzy chorym a lekarzem oraz pełna świadomość tego, jakich ruchów oraz aktywności powinien on unikać a więc co może spowodować pogorszenie się stanu zdrowia.

Aspekty związane z rehabilitacją i unieruchomieniem gipsowym

rehabilitacja w KrakowieOpatrunek gipsowy obecnie zazwyczaj stosowany jest przede wszystkim u osób starszych oraz dzieci. Unieruchomienie na dłuższy okres czasu niesie ze sobą bardzo negatywne konsekwencje, dlatego odpowiednia rehabilitacja w Krakowie powinna być wprowadzona u pacjentów jak najwcześniej, jeszcze w trakcie noszenia gipsu a nie po jego ściągnięciu, jak to powszechnie jest uważane. Istotna jest tutaj profilaktyka przeciwzakrzepowa oraz przeciwobrzękowa. W ciągu pierwszych 24 godzin kluczowe jest zadbanie o całkowite wyschnięcie założonego opatrunku oraz należy uważać, aby nie został on uszkodzony mechanicznie. Jakiekolwiek pęknięcia czy też wgniecenia mogą być przyczyną uszkodzenia skóry (rany, otarcia, a nawet poważne odleżyny). Dodatkowo w przypadku założenia gipsu na kończynę górną, należy mieć na uwadze, aby nadgarstek jak najczęściej znajdował się w pozycji powyżej stawu łokciowego, bardzo podobnie jest oczywiście z unieruchomioną kończyną dolną – zalecane jest, aby kostka była powyżej stawu kolanowego. Wszystko to w celu umożliwienia swobodnego odpływu limfy oraz zapobieganiu pojawienia się obrzęków. W zakresie samodzielnych ćwiczeń można poruszać całą unieruchomioną kończyną – unoszenie w górę, poruszanie palcami, zaciskanie pięści oraz napinanie mięśni znajdujących się pod gipsem.

Dobrze jest również zastosować tzw. ćwiczenia kontralateralne, które polegają na ćwiczeniu przeciwnej kończyny bez opatrunku. Całe napięcie jest wtedy przenoszone samoistnie na chorą stronę. Jeśli chodzi o unieruchomienie kończyny dolnej, w przypadku zastosowania jakiegokolwiek obciążenia zawsze należy skonsultować taką kwestię z prowadzącym leczenie lekarzem oraz rehabilitantem.