Rodzaje uzależnień i ośrodki terapii

W dzisiejszym świecie na każdym kroku jesteśmy narażeni na problem jakim jest uzależnienie. Możemy być uzależnieni od wielu substancji psychoaktywnych. Alkohol, narkotyki i leki to czynniki, które kojarzą się większości z uzależnieniem. Natomiast istnieją jeszcze inne, od których też możemy się uzależnić.

Specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień

ośrodek leczenia uzależnieńLeczenie uzależnień w dzisiejszych czasach odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli u kogoś występuje uzależnienie to cierpi nie tylko on ale całe jego najbliższe otoczenie. Wiele małżeństw rozpada się właśnie z powodu uzależnienia od hazardu, narkotyków, zakupów i wielu innych. Na szczęście istnieje ośrodek leczenia uzależnień. Do takiego osoba potrzebująca może dostać się z Narodowego Funduszu Zdrowia jak i prywatnie. W zależności od stopnia uzależnienia oraz jego rodzaju, występują różne metody leczenia pacjentów. Czasami kiedy występuje silna depresja włączone jest leczenie farmakologiczne. Jednak głównie terapia skoncentrowana jest na różnych działaniach psychoterapeutycznych. Uczenie od podstaw postaw prozdrowotnych, terapia grupowa oraz psychoedukacja to podstawa, na której bazują wszystkie ośrodku leczenia uzależnień. Niektóre z nich stosują także seanse hipnotyczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Długość leczenia w ośrodku leczenia uzależnień zależy od stopnia uzależnienia oraz motywacji pacjenta i postępów terapeutycznych.

Bez względu na rodzaj choroby lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak też jest z leczeniem uzależnień. Jeśli widzimy powstawanie negatywnych zachowań u naszego bliskiego lepiej od razu starać się mu pomóc. Nie zawsze uzależnienia muszą kończyć się w zamkniętym ośrodku pomocy. Przy szybkiej pomocy i zainteresowaniu bliskich samemu także można wygrać z uzależnieniem.