Pompy ciepła

Rosnąca popularność pomp ciepła oraz nowych metod wentylacji

Istnieje wiele różnych metod ocieplenia, ogrzania i wentylacji domu, łączonych w najróżniejsze kombinacje, mniej i bardziej skuteczne. Obecny szeroki dostęp do materiałów, urządzeń i technologii pozwala na stworzenie szczegółowego planu ogrzewania i wentylacji domu, by zapewnić jak najlepsze wykorzystanie ciepła i energii, ograniczenie ich strat a także utrzymanie w budynku stałej temperatury i korzystnego mikroklimatu.

Jakie metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne?

Pompy ciepłaWażną rolę przy tym odgrywa także troska o środowisko naturalne, dlatego coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych metod ogrzewania, wykorzystujących węgiel, olej czy gaz. Inwestorzy z Krakowa i jego okolic (woj. małopolskie) zauważają wzrost zainteresowania ekologicznymi metodami ogrzewania, a szczególną popularnością cieszą się pompy ciepła małopolska, korzystające z energii pochodzącej z powietrza, ponieważ ich „paliwa” nigdy nie zabraknie. Mimo iż koszt założenia pompy jest wyższy niż w przypadku zwykłego pieca, to ostatecznie taka inwestycja zwróci się po latach, pozwalając przy tym zadbać o środowisko naturalne. Ocieplenie i ogrzanie to nie wszystko – coraz większe znaczenie przykłada się również do metod wentylacji. Naturalna często okazuje się nieskuteczna, dopuszcza też do dużych strat ciepła, a więc wymusza większe zużycie energii do ponownego ogrzania pomieszczenia. Wentylacja mechaniczna wykorzystuje do maksimum ciepło odzyskane ze zużytej wody i powietrza, które jest używane do ogrzania świeżego powietrza i wody. Jednak i to rozwiązanie ma swoje ograniczenia, dlatego coraz więcej mówi się o zaletach wentylacji hybrydowej, która stanowi połączenie obu tych rozwiązań.

Taki układ działa w sposób naturalny kiedy pozwalają na to warunki, a rekuperacja wspiera go, gdy te metody okazują się niewystarczające. Wentylacja hybrydowa jest skuteczna, tańsza niż „czysta” rekuperacja oraz pracuje cicho, więc nie jest uciążliwa dla mieszkańców.