Różnorodny świat filtrów do wentylacji

Każda wentylacja jest inna. W restauracji znajdziemy wentylację mniejszą i mniej skomplikowaną, niż na przykład w fabryce mebli. Jest tak, gdyż dostosowane są one do zupełnie innych warunków. W restauracji występuje tłuszcz, a w fabryce trociny – dlatego potrzebujemy elementów, które będą radziły sobie z takimi warunkami. Tutaj pojawiają się właśnie różne rodzaje filtrów wentylacyjnych.

Różne rodzaje filtrów do wentylacji

filtry do wentylacjiZacznę od najprostszego rodzaju, czyli od filtra kieszeniowego. Jest on najczęściej wykorzystywany w małych lokalach. Może on służyć jako pojedynczy filtr na całą wentylacje, ale może być też elementem dokładnej filtracji powietrza. Jest tak, gdyż sam w sobie posiada wysoką skuteczność filtracji ogólnej i dużą trwałość. Dalej mamy filtry do wentylacji kasetowe – one służą w podobnych sytuacjach co kieszeniowe, jednak cechują się one większą wytrzymałością. Najczęściej można je spotkać w jednostopniowej filtracji, na przykład w klimatyzacjach samochodowych. Następne są kontaktowe, które używane są przy dużym przepływie powietrza i w miejscach wymagających dużej żywotności filtra. Są to filtry dokładne, często więc używa się ich w połączeniu z filtrami kieszeniowymi. Watro też wspomnieć o filtrach HEPA, które filtrują ponad dziewięćdziesiąt dziewięć procent zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, łącznie z większością bakterii i alergenów. Takie filtry często znajduje się w odkurzaczach, ale używane są też w szpitalach i domach alergików.

Jest jeszcze wiele innych rodzai filtrów, których nie wymieniłem – te jednak można spotkać najczęściej ze wszystkich, warto jest więc o nich wiedzieć. Każdy filtr ma inne zastosowanie, lecz wszystkie mają jeden, taki sam cel – zapewnić nam czyste powietrze wszędzie tam, gdzie idziemy.