rozdzielnica

Jakie są zabezpieczenia i do czego służą w instalacji elektrycznej?

W naszych instalacjach elektrycznych jest cała masa zabezpieczeń, o których zwykły człowiek nawet nie ma pojęcia. Elektryk powiedział, że tak ma być i tyle więc nikt raczej nie dyskutuje.

W dzisiejszej instalacji elektrycznej jest wiele różnych zabezpieczeń

rozdzielnicaJednak zastanówmy się, jakie tak naprawdę stosowane są zabezpieczenia w instalacjach elektrycznych w naszym domu. A więc tak. Na początek coś, o czym każdy wie. Są to bezpieczniki, lub w nowej wersji nazywane jako esy. Dawniejsze wersje, porcelanowe, działały na zasadzie drucika osadzonego w porcelanowej obudowie, który były przystosowany do danego prądu, a powyżej którego przepalał się. Dlatego też co niektórzy naprawiali je, dając swoje „druciki” jednak nie było to zbyt bezpieczne. Dzisiaj mechanizm powyżej jakiegoś prądu po prostu zwalnia mechanizm blokujący i dźwignia się opuszcza, więc jest dużo bardziej ekonomicznie, gdyż nie musimy wydawać dwóch złotych na kolejny bezpiecznik, montuje się je w choćby takim miejscu jak rozdzielnica budowlana. Mają one często obudowy metalowe, ponieważ są zwyczajnie trwalsze, choć nie wiem, czy chciałbym mieć takie urządzenie w metalu. Po za tym możemy mieć ogranicznik przepięć, który to działa w takim przypadku, kiedy to napięcie zostaje mocno podbite choćby przez piorun. Wtedy ono działa. Ostatnim jeszcze często używanym zabezpieczeniem jest zabezpieczenie różnicowoprądowe, które działa w momencie, kiedy dochodzi do pożaru w instalacji bądź kogoś razi prąd. Zależnie od tego, jakie zamontujemy, tak będzie działać.

Oczywiście jest jeszcze cała masa różnych innych zabezpieczeń, które dbają o to, żeby nasza instalacja i my bez problemu współistnieli, jednak wypisałem te najważniejsze.